Çin'e iade edilmek üzere Katar'da havalimanında bekletilen Uygur Türk'ü Abulikemu Yusuf için Türkiye'nin devreye girmesi çağrısında bulunuldu.

Yusuf'un iade edilmesi durumunda idam edileceği ifade ediliyor. Çin'in Doğu Türkistan'da uyguladığı skandal politika tartışmaları devam ederken, yeni bir skandal daha gündeme geldi. Pakistan'da ticaretle geçimini sağlamaya çalışan Uygur Türk'ü Abulikemu Yusuf'un, Çin'in diğer ülkeler ile irtibata girerek iadesini istediği isimler arasında olduğu ortaya çıktı.

KATAR’DA BEKLİYOR

İade edilmemek için Bosna Hersek'e uçan Yusuf'un ülkeye alınmayarak Katar'a gönderildiği belirtilirken, burada da Çin'e iade edilmek üzere havalimanında bekletildiği öğrenildi.Uygur Türk'ü Yusuf'un durumu için Türk makamlarının devreye girerek iadenin engellenmesi ve Yusuf'un, Türkiye'ye getirilmesi çağrısı yapıldı.

İADE EDİLİRSE İDAMLA KARŞI KARŞIYA


Öyle ki Abulikemu Yusuf, Çin'e iade edilirse, bölgedeki bir çok Türk'e yapıldığı gibi idam cezası ile karşı karşıya kalacak. Çin'e iade edilen binlerce Uygur Türk'ü'nün akıbeti hakkında bilgi alınamazken çoğunun toplama kamplarında hayatını kaybettiği ya da idam edildiği tahmin ediliyor.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ