Sağlık
25 Temmuz 2021 ( 3053 görüntülenme )

Açıklamalar Peş Peşe 'Yeni Dalga'

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, Yoğun Bakım Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal, Halk TV'de korona virüsteki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Ünal, "Yaşadıklarımız Temmuz'da kaldırılan tedbirlerin sonucudur" dedi.

‘DÖRDÜNCÜ DALGA’

Vaka sayılarındaki artışı değerlendiren Prof. Dr. Ünal, "Biz 4. pike girdik, 4. pik başladı ve içindeyiz" dedi. Prof. Dr. Ünal şöyle konuştu:

‘ÖNLEM ALIN’
“4. pikte başladıysa ve bunun artacağını, özellikle bayramın yansımasında bunun olacağını düşünürsek, pikin içinde olduğumuzu da göz önüne alarak her türlü önlemi almak mecburiyetindeyiz. Pik ile ilgili önlemleri almadığımız taktirde öncelikle vakalar sonrasında hastaneye yatışlar sonrasında yoğun bakıma yatışlar takibinde de ölümler artacaktır.”

‘AŞI OLMAYI ENGELLEYİCİ BİR DURUM YOK’

“Biz biliyoruz ki tüm aşılar tüm varyantlara etkili. Yeni çıkan varyantlara etki oranı düşüyor. Bununla ilgili değişik araştırma sonuçları var. Delta varyantına karşı aşıların etkinliğinde bir azalma var. Hastalığın ve ölümün azalmasında oldukça etkililer dolayısıyla aşı olmayı engelleyici bir durum yok. Bu aşılara devam etmek mecburiyetindeyiz. Hastanelere delta varyantı ile gelenler var bunların bir çoğu aşı olmamış kişiler.”

‘TEDBİRLER KALDIRILMAYACAKTI’
Prof. Dr. Ünal, "Yaşadıklarımız Temmuz'da kaldırılan tedbirlerin sonucudur" dedi.

PROF SALTIK 'UYANIN'
Öte yanda Koronavriüs ile ilgili, Prof. Dr. Ahmet Saltık, sosyal medya hesabından uyarıda bulunarak, kısıtlama çağrısı yaptı. Saltık, “Derhal kısıtlara başlayın, bu yangın büyür ve söndüremezsiniz” diyerek hükümeti uyardı.

‘RİSK ÇOK BÜYÜK UYANIN’
İkinci ve üçüncü dalga için de çok uyardıklarını kaydeden Saltık, “Masum insanlar ölmesin; salgını bilimsel-insani yönetin; ticari-politik-alaturka değil; RİSK ÇOK BÜYÜK, UYANIN” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ajanslar/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ