Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2687 görüntülenme )

ABD'den İlginç Açıklama!

KKTC'nin kuruluş yıldönümünde bu açıklama oldukça manidar...
  ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Washington’un Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) tanımasının söz konusu olmadığı açıklandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Sözcü Yardımcısı Mark Toner imzalı açıklamada “Kıbrıs ile ilgili politikamız değişmiş değil. ABD Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanımıyor” denildi.
Toner, birkaç gün önce düzenlediği basın toplantısında da, kendisine yöneltilen bir soruya verdiği cevapta, geçen hafta sonu Lefkoşa’nın kuzeyinde ABD Büyükelçiliği’nin gerçekleştirdiği bir etkinliğe TSK mensuplarının üniformalarıyla ve tam kadro olarak katılmalarını bir ‘hata’ olarak nitelemişti.
‘ABD ÇÖZÜM ÇABALARINI DESTEKLİYOR’
 
Toner yazılı olarak şunları ifade etti: “Birleşmiş Milletler’in özel temsilci Espen Barth Eide öncülüğünde sürdürülen çözüm sürecini destekliyoruz. Bir kez daha bu sürece yararlı her türlü yolla destek vermeye hazır olduğumuzu vurguluyoruz.”
Toner son zamanlarda Kıbrıs müzakerelerinde kat edilen mesafenin Washington’u çok mutlu ettiğini belirterek, çözüm sürecinin nihai hedefinin iki kesimli, iki toplumlu federal bir yapı olduğunu kaydetti(Dış Basın).
Bu açıklama manidar çünkü yarın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 32’nci kuruluş yıl dönümü, tören ve etkinliklerle kutlanacak. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ