Ana Sayfa
09 Mayıs 2015 ( 2397 görüntülenme )

ABD Suriye için hazırlanıyor; Bir değil çok "EĞİT-DONAT' kurmuş!..

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Suriyeli muhaliflere yönelik eğit-donat programına başladı. Eğitimde nişancılık, iletişim, liderlik ve silahlı çatışma yasaları öğretiliyor.
  ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Suriyeli muhaliflere yönelik eğit-donat programına başladı. Eğitimde nişancılık, iletişim, liderlik ve silahlı çatışma yasaları öğretiliyor. Bu arada, Ürdün’deki muhaliflere de aynı programın uygulamasına başlandığı duyuruldu.


ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Suriyeli muhaliflere yönelik eğit-donat programının başladığını bildirdi. Yazılı açıklamada,
“ABD ordusu ve partner güçler, Suriye’de IŞİD’in zayıflatılması ve nihayetinde yenilgiye uğratılması kapsamında, uygun şekilde incelemeleri yapılan Suriyeli muhaliflerin ilk bölümünün eğitimine bu hafta başladı” ifadesi kullanıldı. Açıklamada, eğitimin nişancılık, iletişim, liderlik ve silahlı çatışma yasaları ile insan hakları prensiplerinin de aralarında olduğu bir dizi konuyu kapsayacağı” bilgisi verildi.
 


Açıklamada, operasyonel güvenlik ve birliklerin korunması nedenlerinden dolayı, eğitime katılanların sayısı, programın süresi ve hangi noktalarda eğitim yapıldığının paylaşılmayacağı ifade edildi.
Öte yandan, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye’de güvenli bir lokasyonda iki grubun eğitildiğine” yönelik soru üzerine, “Lokasyonlar hakkında konuşmamayı tercih ediyorum. Bildiğiniz gibi birkaç yer var ve bunları kendimize saklayacağız” diye konuştu.
Carter, eğitilecek Suriyeli muhaliflere silah yardımının yapılıp yapılmayacağına yönelik bir soruyu ise “Onlara verilecek silahlar hafif silahlar olacak” diye yanıtladı. Bu arada, Ürdün, ABD öncülüğündeki Suriyeli muhaliflere askeri eğitim vermeyi öngören eğit-donat programının başladığını duyurdu(AJANSLAR).
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ