Erdal Sarızeybek yazdı:

ABD Suriye’den çekilecekmiş, çekiliyormuş… ABD’nin tüm güçleriyle Suriye’den çekilmesi mümkün değil çünkü arada İsrail var. Kudüs’ü bir İsrail başkenti olarak tanıyan bir ABD’nin İsrail’in güvenliğini bu bölgede sağlama almadan çekilmesi bir hayal. 

ABD-İsrail’in hedefi Esad’ın devrilerek İsrail yanlısı bir hükümetin iş başına getirilmesi, İran’ın böylece yalnızlaştırılmasını sağlamak. Peki madem durum bu, ABD neden böyle bir manevraya tam seçimler öncesinde girişti?

BOP’UN SON AŞAMASI BU

Şu anda ABD’nin yaptığı büyük bir manevra ve bu manevra BOP’un son aşamasına gidiyor; Suriye’nin anayasası hazır, anayasa komisyonuna dahil olacakların listesi hazır, federal bir yönetim için bugün Suriye’de her şey hazır. Özerk yapılar da Suriye’de hazır. Irak’ta Barzani de hazır, bütün mesele bu hazır yapılara Türkiye’nin desteğini sağlayabilmek çünkü Türkiye destek vermez ise bu yapıların ayakta kalma şansı yok, gücün kaynağı Türkiye…

MEVCUT TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASI BOP’A KARŞI

Şimdi Türkiye mevcut anayasasıyla ve bu merkezi hükümetle bu yapıları destekleyemez, hem anayasa buna izin vermez hem de kamuoyu… Suriye merkezi hükümeti de zaten bu yapılara destek vermiyor. ABD’ye gelince … açık açık Türkiye’den bu desteği alamaz çünkü ABD’nin BOP projesine herkes karşı. Bu konuda Rusya da Türkiye’yi zorlayamaz. İran’ın durumu belli… geriye Türkiye kalıyor…

ABD MANEVRASI SEÇİMLER İÇİN BİR ALGI OPERASYONU

İşte son ABD manevrası bu; çekilmiş gibi gösterip meydanı Türkiye’ye bırakmış görünmek böylece yerel seçim öncesinde mevcut siyasete örtülü destek vermek; Suriye’de ummadığı ölçüde mevzi kazanmış olan YPG/PYD’yi de hizaya getirmek… Düşününüz yerel seçimleri de kazanmış bir siyaset hem mevcut başkanlık sistemini güçlendirmiş olacak hem de anayasayı değiştirebilmek için her türlü zemini hazırlamış olacak…


AHMET TAKAN YAZDI: ‘SEÇİMLERE KADAR ALGI OPERASYONU

Yeniçağ yazarı Ahmet Takan da konuyla ilgili çarpıcı bir iddiayla gündemi sarstı. Takan’ın bugünkü köşe yazısında şöyle dedi; “Dikkatinizden kaçtı mı?. Bilemiyorum!..Trump'tan gelen asker çekme açıklaması ile birlikte, düşman YPG'den bahseden yok. IŞİD hedefi her gün büyütülüyor. Düşmanlarımız mı değiştiriliyor ne!.. Artık bekliyorum; Güzide basınımız (!) ne zaman YPG'nin PKK'dan ayrı bir oluşum olduğunu yazmaya başlayacak.. Peşine kötü PKK'lıların YPG'den kopuşlarını kavgaları ile birlikte sıralayacak... YPG'nin aslında tehlikeli olmadığını dillendirip SDG'ye methiyeler düzecek. Suriye'de çözümün YPG'siz olamayacağını bizlere dayatacak...Kamuoyunda İran aleyhtarlığı nasıl körüklenecek.”

’31 MART SEÇİMLERİNİN SONUNA KADAR BU FİLM SÜRECEK’

“Sonra!.. Federalizmin faydalarını anlatan anlı şanlı uzmanlar ve akil güruhun televizyonlarda boy gösterişlerini sabırsızlıkla bekliyorum!.. Yıllarca, "çözüm süreci"ne format atıldı diye bağırdık. Kimseleri inandıramadık!.. Belgeleri, fotoğrafları koyduk. Şeyma ile Acun'a gösterilen hassasiyetin yüzde 1'ini göremedik!.. Eminim!.. Bu film 31 Mart'a kadar vizyonda kalacak. Gişe rekorları kıracak...Yıllardır böyle!.. ABD senaryoyu yazar AKP oynar... Biz de seyrederiz!.. Tuzağa konan yem de her zaman bizi cezp eder!.. (Ahmet Takan-Yeniçağ, 23 Aralık 2018).

RUSYA DEVREDE

Birinci ve ikinci dünya harplerinde Ortadoğu’ya inemeyen Rusya, uçak krizi tezgahıyla bölgeye geldi ve şu anda Suriye’de hem kara ve hava hem de deniz üsleri elde etti ki, bu Rusya’nın Çar Deli Petro’dan bugüne ulaşamadığı bir hedefti ve şimdi ulaştı. Şimdi BOP’un güney kanadında doğudaki ayakta ABD var( Barzani), Akdeniz’e açılan batıdaki ayakta Rusya var( Lazkiye). Yani ABD Rusya anlaştı, BOP temelinde iş bölümü yaptılar, Anadolu ile Asya’nın yani Türk dünyası ile Anadolu’nun bağının kesilmesi karşılığında Rusya da BOP’un bir parçası oldu.

Yani oyun büyük, durum bu, hedefleri açık: TÜRK MİLLETİ VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ!..

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ