Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2412 görüntülenme )

ABD ile Rusya, Suriye Konusunda Anlaştı

ABD Dışişleri Bakanı Kerry: Suriye konusunda Rusya ile anlaştık
 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya ile Suriye konusunda temel ilkelerde anlaştıklarını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, “Rusya ile Suriye konusunda temel ilkelerde anlaştık ancak sonuca dair görüş ayrılıklarımız devam ediyor” dedi. Rus mevkidaşı Lavrov’la yarın bir araya geleceğini söyleyen Kerry, “Zaman, birlik olup Suriye krizinden çıkış yolu bulma zamanıdır” şeklinde konuştu.

Reuters’ın haberine göre, ABD Dışişleri Bakanı, MSNBC’ye yaptığı açıklamada, “Rusya ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a varil bombalarının kullanımının durdurulması konusunda baskı yapılması meselesi de görüşüldü” ifadesini kullandı.

LAVROV: SURİYE’NİN ÇÖKMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZÖte yandan, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Russia Today’e yaptığı açıklamalarda ABD ve IŞİD karşıtı koalisyonun geçmişin hatalarından ders alması gerektiğini belirtti ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Barack Obama’nın dünkü ikili görüşmesini değerlendirdi. “Duruşumuz daha önce de ifade etmiştik. Bölgedeki hiç kimseye bağımlılığımız yok” diyen Lavrov, “Ancak Suriye devletinin çökmesine izin veremeyeceğimize dair güçlü bir his taşıyoruz. Çünkü Suriye devletinin alternatifi IŞİD hilafeti. Bu durumda bugün bildiğimiz Suriye’yi unutmamız gerekir” ifadesini kullandı.

‘HERKESİN ÖNCELİKLİ HEDEFİ IŞİD’İ ORTADAN KALDIRMAK’

Obama ve Putin’in de tam olarak koalisyon konuşması yapmadığını, ama günümüzün en yakıcı meseleleri üzerinde işbirliği yollarını görüştüklerini aktaran Lavrov, “Öncelikle Suriye konusunda herkesin mutabık kaldığı nokta IŞİD’i yenmek, IŞİD’in hilafet ilan etmesine izin vermek değil” dedi. IŞİD’in şimdiden Irak ve Suriye’deki geniş bir bölgede insanlık dışı kurallarını dayattığını hatırlatan Lavrov, Rusya ve ABD’nin bu genişlemeyi durdurma konusunda hemfikir olduklarını belirtti.


Kaynak : Türkiye gazetesi

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ