ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley Afganistan’da Kabil havaalanının güvenliğinin sağlanması konusunda Türkiye ile henüz yazılı bir anlaşma olmadığını; ancak Türkler’in havaalanında güvenliğin sağlanmasının bir parçası olacağını söyledi. Öte yanda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Afganistan'a yeni asker göndermemiz söz konusu değil. Orda zaten mevcudiyetimiz var" dedi.

ABD’YE SORDULAR ‘TÜRKLER KABİL HAVALİMANINI KORUYACAK MI’

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Temsilciler Meclisi’nin Silahlı Hizmetler Komisyonu’ndaki oturumda 2022 yılı savunma bütçesine ilişkin soruları yanıtladı. Oturumda ABD ve Türkiye arasında Kabil havaalanının güvenliğinin sağlanması konusundaki görüşmeler gündeme geldi.Genelkurmay Başkanı Orgeneral Milley’ye “Türkiye ya da bir başka NATO müttefiki ile Kabil Havaalanı’nın güvenliği konusunda henüz bir anlaşma olmadığı doğru mu?” diye soruldu.

CEVAP ‘YAZILI ANLAŞMA YOK AMA TÜRKLER KABİL HAVALİMANINDA GÖREV ALACAK’
Genelkurmay Başkanı Milley, “Henüz yazılı bir anlaşma yok. Bu hafta bir toplantımız var. Sanırım hemen hemen son kısmına gelindi. Türkiye adına konuşmak ya da nihai anlaşmanın sonucuna ilişkin önceden yorum yapmak istemem ama Kabil havaalanının güvenliğinin korunacağı konusunda içim rahat. Türkler de bunun bir parçası olacak” yanıtını verdi.

ABD BAŞKA SÖYLÜYOR AKAR BAŞKA
Buna karşılık Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Afganistan'a yeni asker göndermemiz söz konusu değil. Orda zaten mevcudiyetimiz var" dedi. 

Kabil Havalimanı’nda Türkiye’nin rolüne ilişkin açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Afgan kardeşlerimizin güvenliğine ve refahına katkı sağlamanın arayışı içindeyiz. Şu anda mevcudiyetimiz orada zaten var, asker göndermek gibi durumumuz söz konusu değil. Diğer ülkelerle teması sürdürüyoruz, arayış içindeyiz." açıklamasında bulundu.

Kaynak: Ajanslar/ VOA

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ