Genel
20 Kasım 2018 ( 312 görüntülenme )

'AB ÇAMURA YATTI'

AB’de 2019 yılı bütçesi için tartışmalar sürüyor. Tartışmaların odağında ise Suriyelilerin Türkiye’de tutulması için verilecek ikinci 3 milyar euroluk mali destek bulunuyor.


KONSEY KABUL ETMİYOR

AB’de bütçe tartışmalarında uzlaşı sağlanamadı. Tartışmaların en önemli konu maddesi ise Suriyelilerin Türkiye’de tutulması için verilen yardım konusunda… AP'nin geçen yılın bütçesinde araştırma programları için harcanmamış fonların yeni bütçede kullanılmasını ve Türkiye'deki Suriyelilere sağlanacak ikinci 3 milyar euroluk mali desteğe AB bütçesinden daha az katkı sağlanmasını talep etmesi gibi konular AB Konseyi tarafından kabul edilmedi.

YENİ BÜTÇE ÖNERİLECEK

Müzakerelere ilişkin yasal süre dün gece yarısı itibariyle doldu. Buna göre AB Komisyonunun yeni bir bütçe önermesi gerekiyor. Bütçeden sorumlu Komisyon üyesi Günther Oettinger, yıl sonundan önce anlaşmaya varılabilmesi için önümüzdeki günlerde yeni bir bütçe önereceklerini söyledi.

AB Konseyi, 2019 bütçesinde gelirlerin 164,1 milyar Euro, harcamaların 148,2 milyar Euro olması yönünde pozisyon almıştı. AP ise bütçede gelirlerin 166,3 milyar euroya, harcamaların 149,3 milyar Euro'ya çıkartılmasını talep etmişti.

Anlaşma sağlanamadığı takdirde AB bütçesi 2019 için öngörülen artışa yer verilmeksizin aydan aya uzatılacak.

kaynak:yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ