Avrupa Birliği, mülteci mutabakatı çerçevesinde Türkiye’ye söz verilen mali yardımın yapılmadığı eleştirilerini geri çevirdi. AB Komisyonu'nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi, "Anlaşmayı Türkiye de çok iyi biliyor" dedi.

‘ANLAŞMANIN NE OLDUĞUNU TÜRK TARAFI ÇOK İYİ BİLİYOR’

AB Komisyonu'nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson Zagreb'de AFP'ye yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin mülteci mutabakatı çerçevesinde Türkiye'ye söz verdiği mali yardımları yapmadığı eleştirilerinin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Türkiye'nin AB'ye mali yardımları ödemediği yönündeki eleştirisinin "asılsız" olduğunu söyleyen temsilci, "Anlaşma Türk tarafıyla imzalandı. Onlar da anlaşmayı çok iyi biliyor" dedi.

‘BİZ BU YARDIMI SIĞINMACILARI OKUTUN, SAĞLIK MERKEZİ KURUN DİYE VERİYORUZ’

Söz konusu mali yardımın, somut projelerin finanse edilmesi için söz verildiğini söyleyen üye, bunların bazılarının uzun süreli olduğunu hatırlattı. Johansson örnek olarak sığınmacılar için sağlık merkezleri ya da okul inşa edilmesini verdi. Mali yardımın aynı zamanda yüzbinlerce sığınmacı çocuğa ders veren öğretmene de aktarıldığını belirten temsilci, "Öğretmenler aylık maaş alıyor. Bu nedenle mali yardımın tamamı ödenmiş değil" dedi. AB temsilcisi mali yardımın büyük bölümünün bunun yanı sıra Türkiye'deki bir milyon 700 bin sığınmacının gıda ihtiyacının düzenli olarak karşılanması için gönderildiğini kaydetti.

ERDOĞAN YARDIM GELMİYOR DEMİŞTİ

Türkiye, mülteciler için AB'den yapılan ödemelerin yetersiz olduğu eleştirisini sık sık dile getirmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Barış Pınarı Harekâtına sert tepki gösteren AB ülkelerini sığınmacılara "kapıları açmakla" tehdit etmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye ziyareti öncesinde Alman Bild gazetesine verdiği demeçte, "Şu anda 2020'deyiz ve hâlâ ilk 3 milyar euronun tamamı elimize ulaşmış değil" diye konuşmuştu.

Kaynak: DW Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ