Politika
01 Mayıs 2021 ( 4172 görüntülenme )

600 Bin 'Korku Baca'

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ulusal bir televizyona yaptığı açıklamada Muğla’ya 2-3 gün içinde gelen yaklaşık 600 bin misafirin corona virüsü salgınını tetikleyebileceğini ve bundan çok korktuğunu söyledi.

600 BİN KİŞİ LEBALEB

17 günlük kapanma nedeniyle İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere ülkenin çeşitli yerlerinden Muğla'nın turistik ilçelerine yaklaşık 600 bin kişinin girdiği belirlendi. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ulusal bir televizyona yaptığı açıklamada bu kadar çok sayıda test yapılmadan ve kontrolsüz olarak gelen misafirlerin Muğla genelinde büyük sıkıntılar yaratabileceğini söyledi. Gürün durumun boyutunu bilimsel rakamlarla açıkladı.

‘KORKU BACADA’
Muğla'nın her bir ilçesiyle tek başına bir destinasyon olduğunu söyleyen Osman Gürün, yerel turistlerin çok tercih ettiği Bodrum, Fethiye, Marmaris, Datça ve Dalaman bölgelerinde özellikle turizm ve yazlık olarak değerlendirildiği için ikinci konutların da fazla olduğunu belirterek, “Buralara akın oldu ve Muğla'yı salgın korkusu sardı” dedi. Dr. Gürün, Muğla'ya gelenlerin kapanmak değil tatil amacıyla geldiğinin üzerine basa basa söyleyerek şöyle konuştu:

‘GELEN BULAŞI GİDEN BULAŞI’
“Sanki tatilmiş gibi büyük bir akın oluştu. Bunları daha önce bayramlarda yaşardık. İstanbul'un önemli bir bölümü buraya göçerken girişlerde test yapılmadığı için covit taşıyıp taşımadığını bilmiyoruz. Gelen misafirlerin hepsi ya kendi evleri ya da villalarda kalıyorlar. Bunların mutlaka teması olacaktır. Bunun neticesinde bulaş olan insanlar, 10 gün içinde geri dönüşü olacak ve dolayısıyla da hem burada ve hem de döndükleri yerlerde vakalarda bir artış olacaktır. Kapanmadan amacımız ne? İnsanlar oldukları yerde kalsınlar, test yapılmadan başkalarına bulaştırma imkanı olmasın. Ama biz 2-3 günde seferberlik ilan ettik. O şehirden bu şehre intikaller çok oldu. Bir de bunun geri dönüşleri olacak. Kendi şehirlerinde de artış yaşanacak.”

‘HİÇBİR YERE GİDİŞ OLMAMALIYDI’
Başlangıçta gidişlerin kapatılması gerektiğini de ileri süren Dr. Gürün, “İsteyen insan istediği şehre gidebilir olayını kısıtlamamız ve test sonucu negatif ise göndermemiz gerekiyordu. Taşıyıcıysa bu bilinmiyor. Muğla'da havalar çok güzel. Yazı yaşıyoruz. İnsanlar doğal olarak dışarı çıkmak, denize girmek ve arkadaşlarıyla buluşmak isteyecekler. Kapanma böyle olmaz. Bulaşı olayını maalesef kendi elimizle artırmış olduk. Bana göre bu seyahatlerin yasaklanması, herkesin bulunduğu kentte kalması gerekiyordu. Şu anda olan olmuş. Bundan sonrasına bakmalıyız” diye konuştu.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ