Ana Sayfa
23 Ocak 2022 ( 11766 görüntülenme )

26 Şimdi 30 Yıl 'Dediği Çıktı'

ÖZAL'DAN ERDOĞAN 26 YILDA GELİNEN NOKTA

1991 Körfez savaşı sonuçları Türkiye açısından şudur:

Özerk Barzani, silahlı PKK, uluslararası arenaya çekilmiş Kürt sorunu ve 100 milyon dolarlık ekonomik kayıp!

Tüm bu sonuçlara yolaçan Özal’ın siyaseti ve ABD’nin Çekiç Gücü oldu.
Bu sonuç ABD’nin BOP ve İsrail’in Sion planıyla atbaşı giden bir sonuçtur.

Peki, şimdi düşünüyorum, alıp karşıma şu 1918, 1919 ve 1920 İngiliz planlarına bakıyorum. Ve kendime soruyorum: 
Türkiye Cumhuriyetinin başında Büyük İsrail planı etrafında şekillenmiş bir ErmeniKürt ittifak tezgahı yok muydu ki, bu ülkede siyaset yapıcılar sanki hiçbir şey bilmiyormuş gibi ABD’nin Irak müdahalesine desteklediler, bugünkü Mesud Barzani’yi başımıza bela ettiler!

“Efendim, Irak’ta demokrasi yoktu da biz demokrasi getirecektik” diyenler var…
“Efendim Saddam zalimdi, halkına zulmediyordu, bu nedenle ona karşı çıkmalıydık” diyenler var…

Dikkat ediniz o gün bu lafları edenler, şimdi de Suriye’deki müdahaleyi destekliyorlar ve aynı lafları ediyorlar: “Efendim Esad zalimmiş, efendim Suriye’de demokrasi yokmuş gibisinden”…

Ama…
O gün bu laflarla ABD’yi destekleyenler başımıza Özerk Barzani çorabını ördüler, bugün bu lafları edenler de Suriye’de Özerk PYD/PKK çorabını örüyorlar, bunu siyaset görmüyor mu!..

Ve Uğur Mumcu…

O yıllarda haykırıyordu ülkeyi yönetenlere, duymamak için kör ve sağır olmalı insan:
Uğur Mumcu büyük bir suikastın varlığına dikkat çekiyordu;

‘Çekiç Güç’ün Kuzey Irak’ta doğan otorite boşluğunu doldurmak, bölge halkını Saddam’ın kıyımından korumak ve caydırıcı bir güç olarak kullanılmak için oluşturulduğu ileri sürülüyor. Bu amaç, insancıl gerekçelere dayanıyor. Saddam’ın Kürt halkına yönelik Halepçe kıyımı da anımsanırsa, bu gerekçelere hak vermemek kolay değildir. 

Madalyonun bir yüzü böyledir. Bir de madalyonun öbür yüzüne bakalım: Madalyonun öbür yüzünde Çekiç Güç’ün asıl amacı görülüyor. Bu amaç bölgede ABD korumacılığı altında bir Özerk Kürt Devleti kurmaktır. Bölgede batı devletlerinin koruması altında bir Kürt devleti kurulması 1’nci Dünya Savaşından bu yana gündemdedir! 

Batı destekli Kürt devleti kurma planı, Kurtuluş Savaşı ile bozuldu. Kürtlere batı desteğinde devlet kurma planları 1970’li yılarda da uygulanmak istedi. Başkan Carter döneminde Molla Mustafa Barzani, ABD tarafından para ve silah yardımlarıyla desteklendi. Ancak Barzani, Amerikan korumacılığındaki ayaklanmayı başlatamadı.

Kürtler açısından 1920’lerde Londra, San Remo ve Sevr Anlaşmalarına konu olan ve 1970’li yılların ortasında da Amerikan desteği ile canlanan Özerk Kürt Devleti 1990’larda Çekiç Güç aracılığıyla kurulmuş bulunuyor!
Çekiç Güç, ABD için çekiç, Türkiye ise bu çekicin örsü oluyor.’ 

Uğur Mumcu kör gözlerin göreceği, sağırların duyabileceği öyle güçlü bir sesle ve de peş peşe haykırıyordu ki, gelecek nesillerimiz asla unutmayacak:

“Çekiç Güç’e ‘Evet’ dedikten sonra ‘Kuzey Irak’ta Kürt Devleti’nin kurulmasına karşıyız’ demenin bir anlamı var mı? Kimi inandırır bu sözler? Çekiç Güç’ün amacı, ‘Federe Kürt Devleti’nin kurulması ve kurulan bu devletin Batı askeri gücüyle korunmasıdır. Bu sonuç, Kürtler açısından Kürtlere özerklik veren 1920 Sevr Anlaşması’nın 64’ncü Maddesinin gerçekleşmesidir...” 

Yıllar sonra Genelkurmay Başkanlığı Körfez Savaşı’na kaybeden tarafından Türkiye olduğunu şöyle açıkladı:
‘Körfez Savaşı sonrasında 36’ncı paralelin kuzeyinin Saddam’a yasaklanmasıyla, kuzeydeki insanları korumakla birlikte aynı bölgede PKK’ya korunma bölgesi oluşturmuştur ve bugünkü durumu yaratmıştır. Hala da bu durum artarak devam etmektedir. Karakolların basılması, kitle halinde zayiat verdiği dönemler hep bu döneme rastlar.’ 

İşte Türkiye bugünlere böyle sürüklendi…
Uğur Mumcu tehlikeyi görmüş ve uyarmıştı ama dinlemediler.

Ve 2003...
Barzani Federe oldu, Türkiye onu tanıdı.
Barzani Kerkük'ü işgal etti. Türkiye ses çıkarmadı.

Şimdi 2021 oldu...
Barzani aynı yolda yürüyor...
Peki, Türkiye ne yapıyor?

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ