Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle 57 kişi daha hayatını kaybetti. Can kaybı 3 bin 641’e, toplam vaka sayısı 133 bin 721’e yükseldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı koronavirüs verilerine göre, son 24 saatte yapılan test sayısı 30 bin 395 olurken, yeni vaka sayısı 1.977 oldu.

BAKAN ‘SONUÇ ALMAK ZOR DEĞİL’
Son 24 saatte 57 kişi hayatını kaybederken, bugün iyileşen kişi sayısı ise 4 bin 782 olarak açıklandı. Toplam test sayısı 1 milyon 265 bin 119, toplam vaka sayısı 133 bin 721, toplam vefat sayısı 3 bin 641 oldu. Açıklanan verilere göre toplam yoğun bakım hasta sayısı 1.260, toplam entübe hasta sayısı 665, toplam iyileşen hasta sayısı 82 bin 984 oldu. Hasta sayısında düşüşün devam ettiğini açıklayan Koca, ‘Test sayısı, yakında 1,5 milyona ulaşacak. Vaka sayısında dün göze çarpan kısmi artış, geriledi. Vefatta, yoğun bakım sayısında düne göre yine düşüş var. Virüsü, kararlı bir şekilde geriletmeli, tedbirlerle yenmeliyiz. Kanıtladık: Sonuç almak zor değil.’ dedi.

NORMALLEŞME TAKVİMİ
Öte yanda geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin normalleşme takvimini açıkladı. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

‘65 YAŞ ÜSTÜ 10 MAYIS 1115 SAATLERİ ARASI 4 SAAT’
“65 yaş üzeri ilk etapta sokağa çıkması sınırlandırmamızın günlerinde 4 saat sürecinde yürüme mesafesinde tahditli olarak getiriyoruz. 10 Mayıs Pazar günü saat 11 ila 15 saatleri arasında gerçekleştiriyoruz.

’20 YAŞ ALTI 1315 MAYIS GÜNLERİ 11155 SAATLERİ ARASINDA 4 SAAT’
“20 yaş altı içinde bu esnemeyi iki grup halinde uygulayacağız. 014 yaş grubu 13 Mayıs çarşamba günü saat 11 ila 15 arası dışarı çıkarılabilecek. 15 Mayıs cuma günü ise 15 ila 20 yaş arası aynı saatlerde çıkarak hava alabilecek. Duruma göre, sonraki haftalarda da aynı uygulamayı devam ettireceğiz. Sokağa çıkma sınırlaması uygulamamızı sürdürüyoruz.”

7 İLDE SEYAHAT KISITLAMASINA BUGÜNDEN İTİBAREN SON’
“Bu geceden itibaren 31 ile giriş çıkış sınırlamasını 7 ilimiz için bitiriyoruz. Antalya, Mersin, Muğla, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya.Her hafta gelişmelere göre karar vereceğiz. Diğer 24 ilimizdeki giriş çıkış yasağı 14 gün boyunca uzatılmıştır.”

‘BERBER KUAFÖR 11 MAYIS’TA AÇILACAK’
“Berber, kuaför ve güzellik salonu gibi işletmeler 11 Mayıs’ta faaliyete geçebilecektir. Sağlık Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığının belirlediği kurallara uyulması şartıyla alışveriş merkezleri 11 Mayıs’tan itibaren hizmet vermeye başlayacaktır.”

‘MASKE SATIŞI BAŞLAYACAK’
Normalleşme sürecinin bir parçası olarak bugüne kadar piyasada satışına izin vermediğimiz cerrahi maske ve bez maske satışına kolayca ulaşabileceği yerlerde ulaşması için izin vermeyi planlıyoruz. Maskeye göre bir üst fiyat belirleyerek halkımızın mağdur edilmesinin önüne geçeceğiz.

‘ASKERLİK 1510 HAZİRAN, HAC İŞLERİ DİYANETE BAĞLI’

“Askerlerle ilgili faaliyetler 1 Haziran’da, celp hizmetleri 5 Haziran’da, bedelli askerlik hizmetleri 20 Haziran’da yeniden başlayacak. Hac için de Diyanet İşleri Başkanımız, ülkelerle görüşecek karar verecek. Zira İslam ülkelerinin ortak karar vermesi gerekiyor.”

SINAVLAR HAZİRAN’DA, TAKSİLER 5 MAYIS’
“YÖK kurumları sınavı 27-28 Haziran‘da, LGS 20 Haziran’da, Askeri öğrenci sınavı 14 Haziran‘da yapılacaktır. Üniversiteler 15 Haziran’da akademik takvime dönecekler. Adliyeler ara verilen duruşmalara ve diğer uygulamalara 15 Haziran’da başlayabilecektir. Tek-çift plaka uygulaması 5 Mayıs’ta sona erecektir. Sağlık Bakanlığının hazırladığı rehberlerdeki kurallara uymayı en üst düzeyde tutarsak normalleşme süreci daha da hızlanacaktır. Ancak kurallara uyulmaması halinde daha çok sert tedbirlere başvurabiliriz.”

Kaynak: Sağlık Bakanlığı/ Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ