Efes Pilsen'in Danimarkalı şirket Mikkeller ile birlikte hazırladığı biralara verdiği isimler sosyal medyada cinsiyetçi oldukları gerekçesiyle tepki çekti.

Zilli Sally ve Deli Kanlı Henry isimlerini eleştiren sosyal medya kullanıcılarının "Efes Boykot" etiketi Twitter'da Türkiye gündeminin ikinci sırasına yerleşti. Zilli kelimesinin Türk Dil Kurumu sözlüğünde karşılığı "Edepsiz, eli maşalı, şirret (kadın)" olarak yer alıyor.

ZİLLİ SALLY, DELİKANLI HENRY

Zilli Sally'nin alkol oranı düşükken (yüzde 3,9) Deli Kanlı Henry'nin alkol oranı daha yüksek (yüzde 4,6). Boykot kampanyasının ardından, çalıştığı halkla ilişkiler ajansı üzerinden bir açıklama yayımlayan Efes "Sally ve Henry; Mikkeller markasının yarattığı ve dünyadaki 43 ülkede farklı bira türlerini üretirken kullandığı markaya özgün iki karakterdir" dedi ve ekledi:

‘ANADOLU EFES KINADI’

"Türkiye'de de, Mikkeller markasının yaratıcısı Mikkel bu özgün karakterleri hiciv kullanarak isimlendirmiştir. "Anadolu Efes olarak dünyada ve özellikle ülkemizde son dönemde kadınlara karşı yapılan şiddeti, cinsiyet ayrımcılığını kınıyoruz."

‘ATEŞLİ ESMER YASAKLANDI’


Geçen yıl Güney Afrika'da biralarına "Ateşli Esmer, "Kolay Sarışın ve "Olgun Kızılsaçlı" gibi isimler veren Vale Bru şirketi, sosyal medyada protesto edilmişti. Şirket "Kolay Sarışın" adı verilen biranın sloganında İngilizce'de kadınlar için kullanılan zamirle "Tüm arkadaşlarınız onu çoktan elde etti" ifadelerini kullanmıştı. Gelen tepkiler üzerine "Düşüncesiz davrandık, yanlış yaptık. Hepinizden özür diliyoruz" demiş ve etiketleri değiştireceğini açıklamıştı.

‘SARHOŞ SARIŞIN YASAKLANDI’

Londra'da cinsiyetçi isimli biraların festivale katılımı yasaklandı. Londra'da bu ay düzenlenen Great British Beer Festival'ın (Büyük Britanya Bira Festivali) de cinsiyetçi isimleri olan biraların festivale katılmasını yasaklamıştı. Binden fazla biranın katıldığı festivale "Sarhoş Sarışın", "Gevşek Alice", "Bacak Aralayan" ve "Orta Malı" gibi biraların katılmasına izin verilmemişti.

Kaynak: BBC

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ