Genel
21 Nisan 2019 ( 101 görüntülenme )

Karar geldi... KAÇAK YALI DURDURULDU'

Beykoz Kanlıca'da Reza Zarrab'a ait kaçak yapıların yıkılmasına yönelik yıkım kararının mahkeme tarafından durdurulduğu ortaya çıktı.


Reza Zarrab, Kanlıca'daki ikinci derece tarihi eser olarak tescillenen ikiz yalılardan birine kaçak kat çıkmış ve iki yalı arasına asansör yaptırmıştı. Yalıların eski haline getirilmesine yönelik karara mahkemeden durdurma kararı verilirken dava sürecinin devam ettiği bildirildi.

YIKIM KARARI ERTELENDİ

Cumhuriyet'in haberine göre İBB’nin eski CHP’li Meclis üyesi Hüseyin Sağ Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) 15 Mart’ta yalıların neden yıkılıp eski haline getirilmediğini sordu. CİMER’den 16 Nisan’da gelen yanıtta sorularının İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından yanıtlandığı ifade edildi. 

Yazıda yalılara ilişkin alınan İBB encümen yıkım kararının mahkeme tarafından yürütmesinin durdurulduğu belirtildi. Ayrıca yazıda özetle “İBB Encümen Yıkım Kararının yürütmesinin durdurulması kararı alındığı ve söz konusu karar gereği yeni bir karar alınana kadar yıkımla ilgili işlemlerin ertelendiği belirtilmiştir” denildi.

DAVA SÜRÜYOR

Mahkeme, suç işleme kastı bulunmadığı ve suçun unsurları oluşmadığı gerekçesi ile sanık Ebru Gündeş’in beraatine karar verdi. Diğer sanık Hakkı Süha Gökdemir, Reza Zarrab adına olan yalıda yapılan tadilata ilişkin imzası bulunmadığı gerekçesi ile beraat ederken, Ebru Gündeş Zarrab adına kayıtlı yalıda yapılan tadilat nedeni ile ceza aldı.

 Gökdemir, imara aykırı tadilat suçundan 1 yıl 8 ay hapis ve 80 TL adli para cezasına çarptırıldı. Gökdemir’in hapis cezası 5 yıl süre ile ertelendi. ABD’de bulunduğu için Reza Zarrab’ın ifadesini alamayan mahkeme, bunu gerekçe göstererek Reza Zarrab’ın dosyasını Ebru Gündeş ve Hakkı Süha Gökdemir’in dosyasından ayırarak ayrı bir esasa kaydetmişti. Kararlara itiraz edildi. Süreç devam ediyor.

kaynak:yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ