Genel
09 Ağustos 2017 ( 899 görüntülenme )

ZARRAB DAVASI... ABD SAVCISI'NDAN HALKBANK MÜDÜRÜ'NE AĞIR İTHAM!..

ABD SAVCISI: BÜYÜK ÇAPLI DOLANDIRICILIK İÇİNDE SOFİSTİKE BANKACI

ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sahtekarlığı, kara para aklama suçlamaları ile tutuklu yargılanan Halkbank yöneticisi Mehmet Hakan Atilla'nın kefalet başvurusuna savcılıktan itiraz geldi. 

İtirazda Atilla'nın kaçma şüphesi olduğu belirtilirken "Türkiye'ye kaçarsa iade edilmez" ifadeleri yer aldı.

Hürriyet'in aktardığına göre savcılığın mahkemeye sunduğu 115 sayfalık itiraz dilekçesinde Atilla'nın kaçma riski taşıdığı vurgulanarak tutukluğunun devamı talep edildi.

New York Güney Bölgesi Savcılığı'nın dilekçesinde Atilla’nın aynı davada yargılandığı İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab gibi onlarca yıl hapis cezası alabileceği ve hakkında çok ciddi suçlamalar olduğu belirtildi.

Başvuru dilekçesinde ayrıca Atilla’nın, Halkbank’taki pozisyonunu kullanıp ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları deldiği belirtildi.

'BÜYÜK ÇAPLI DOLANDIRICILIĞIN İÇERİSİNDE SOFİSTİKE BİR BANKACI'


Savcılık, Atilla’yı, 'Amerikan ve uluslararası bankacılık sistemini yıllarca aldatıp büyük çaplı dolandırıcılığın içerisinde olan sofistike bir uluslararası bankacı' olarak tanımladı.

'TÜRKİYE'YE KAÇARSA ABD'YE İADE EDİLMEZ'

Kefalete başvurusuna yapılan itirazda Savcılık, Atilla'nın, 'Türkiye ile derin ve köklü bağlantıları var. Bu nedenlerden dolayı Atilla vatandaşı olduğu Türkiye’ye kaçarsa bir daha ABD’ye iade edilmez' ifadesi yer aldı.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ