Sağlık
12 Ocak 2019 ( 85 görüntülenme )

'ZAM GELİYOR' dediler... İLAÇLAR KAYIP!..

Şubat ayında ilaç fiyatlarına yapılması beklenen yaklaşık yüzde 20 zamla beraber, hayati öneme sahip ilaçların piyasada bulunulmadığına dikkat çekildi. İddiaya göre, zam beklentisi nedeniyle bazı firmalar piyasaya ilaç vermiyor. Sıkıntının yaklaşık 3 aydır sürdüğü belirtilirken hayati öneme sahip ilaçların da piyasada bulunamadığına dikkat çekildi.

ZAM BEKLENTİSİ

Şubat sonunda ilaç fiyatlarına yaklaşık yüzde 20 zam bekleniyor. İddiaya göre, zam beklentisi nedeniyle bazı firmalar piyasaya ilaç vermiyor. NTV’den Yağız Şenkal’ın haberine göre; bazı kanser, tansiyon, göz, hatta grip ilaçlarını eczanelerde bulmak zor…

DÖVİZ İTHAL İLACI VURUYOR

Dövizin dalgalı bir seyir içinde olması, yurtdışından ithal edilen ilaçların temininde sorun yaratmaya devam ediyor. Eczacılar, ilaç sıkıntısının son aylarda tehlikeli bir boyuta geldiğini 'Her gün 30-40 kişi olmayan ilaçları soruyor' sözleri ile ifade etti. Türkiye, ilaç üreten ülkelerden bir tanesi. Ancak üretici firmalar hammaddelerinin büyük bir kısmını yurtdışından sağlıyor. Bunun yanında, birçok ilaç da yurtdışından ithal ediliyor.

TÜİK verilerine göre, 2018'in ilk on ayındaki ilaç ithalatı 3 milyar Euro değerinde. Kurdaki ciddi dalgalanmalar, ilaç üreticilerinin elini kolunu bağlamış durumda. İlaç sıkıntısına karşı eczaneler, kendi aralarında stok paylaşımı yapıyor ve olmayan ilaçları, hastalara ulaştırmaya çalışıyorlar. Bu geçici çözüm ise, hastaların mağduriyetlerini gidermekte yetersiz kalıyor. Bazı hastalar, kullanmaları gereken ilaçlar için günlerce beklemek zorunda kalıyor.

Kaynak: Sözcü/ DW

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ