2083 görüntülenme 05 Şubat 2021
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Boğaziçi Üniversitesi olayları ile ilgili yaptığı "Yürekleri yetse Cumhurbaşkanı da istifa etsin diyecekler" açıklamasının ardından #Cumhurbaşkanıİstifa hashtag'i Twitter gündemine girdi.

CHPP ‘YA KAYYUM YA ERDOĞAN’
Öte yanda CHP Sözcüsü Faik Öztrak, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Öztrak, Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşananlara ilişkin, “Yapılan atama yanlış. Yanlıştan dönmek de bir erdemdir. Bu erdemi ya Erdoğan gösterecek, ya da atanan kayyum” dedi.

‘ERDOĞAN İSTİFA’

Erdoğan'ın Boğaziçi Üniversitesi'ndeki yaşananlara ilişkin, “Yürekleri yetse Cumhurbaşkanı da istifa etmelidir diyecekler” sözlerine de yanıt veren Öztrak,”Biz kendisinin pandemi sürecindeki başarısızlıkları, vaka sayılarının saklanması dolayısıyla kendisini istifaya davet etmiştik. Her şeyin sorumlusu benim dedikten sonra yanlış giden her şey sonucunda istifa etmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

‘SORUNLARI ÇÖZEMİYOR’
Pandemi sebebiyle var olan ekonomik sorunların daha da derinleştiğine dikkat çeken Öztrak, COVID-19 aşısında da beklenilenin çok altında kalındığını söyledi. Öztrak'ın konuşmasından satır başları şöyle:

‘MEMLEKETTE CİDDİ BUHRAN VAR’
* Bir yanda salgın, diğer yanda ekonomik kriz, Buna bir de devlet krizi eklenince, ülkemizde ciddi bir buhran yaşanıyor. ‘Vaka' dediler, ‘hasta' dediler. Salgında milletten gerçekleri sakladılar. Şimdi aynısını aşıda yapıyorlar. ‘Ocak sonuna kadar 40 milyon, Şubat sonuna kadar 50 milyon doz aşı gelecek' dediler. Geldi mi? Hayır. Ocak ayı bitti. Gele gele 13 milyon doz aşı geldi. Yine Ocak sonuna kadar 1,5 milyon doz Alman aşısı gelecekti. O da ortada yok. Sağlık Bakanı, ‘Günde 1 milyon 100 bin kişiyi aşılayacağız' dedi. Aşılaya aşılaya günde ortalama 114 bin yurttaşımızı aşıladılar.”

‘İYİ OLACAK DEDİLER OLMADI’

* Hani Erdoğan'ın şahsım rejiminde her iş hızlı olacaktı? 22 günde aşılanan yurttaşlarımızın sayısı 2,5 milyon. ‘İki günde yapacağız' diye söz verdikleri aşıyı, 22 günde yapabilmişler. Neden? Sorumlu, sağlık personelimiz değil. Onların başarısı tüm dünyada tescilli… Sorumlu yeterli aşı tedarikini yapamayan Saray… Şimdi elde yeterli aşı ve ciddi bir aşı planlaması olmadığı için, işlerin ağırdan alındığı anlaşılıyor.”

‘MİLLETE MESAFE VAR, AKP KONGERLERİNDE YOK’

* Bizde ise Saray sosyetesinin yüzde 100'ü aşılanırken, milletin sadece yüzde 3'ü aşılanabildi. Tüm dünya zamana karşı yarışıyor. Virüsün mutasyona uğraması, yani kılık değiştirmesi ihtimaline karşı aşıların hızla yapılması lazım… Aşılama bitene kadar da, sosyal mesafe tedbirlerine harfiyen uymak lazım… Ama sosyal mesafe gözetmeden doldurulmuş kapalı salonlarda, AK Parti il kongreleri yapılıyor. Bugün de 7 ilde AK Parti Kadın Kolları kongreleri vardı. Yine salonlarda hiçbir sosyal mesafe yoktu.”

‘VEBALİ ERDOĞAN’IN’

* Restoranlar, lokantalar, eğlence mekânları kapalı. Esnaflarımız kan ağlıyor. Restoranda, kafede, kahvehanede bulaşan virüs, her nasılsa şarkılı, türkülü AK Parti kongrelerinde bulaşmıyor. Günlük vaka sayıları yeniden 7 binli seviyelerin üstüne çıktı. Bunda AK Parti kongrelerinin ne kadar katkısı var? Açıkça soruyoruz; kongrelerin yapıldığı illerde hasta sayıları ne kadar arttı? Millete açıklayın. Hasta sayısındaki her bir artışın vebali Erdoğan'ın üstündedir.”

‘ERTELEDİK DİYORLAR ÜSTÜNE FAİZ BİNDİRİYORLAR’

* Esnafın işsizin feryadını duymuyorlar çünkü kalpleri mühürlü. Kalplerinin mührünü Erdoğan'ın çıkardığı şu karar diyor. (Cumhurbaşkanı Kararı) Bu kararla, esnafın kredi borçları güya altı ay erteleniyor. Ama nasıl erteleniyor? Faiziyle erteleniyor. Hem de yeni yüksek faizle erteleniyor. Yetmezmiş gibi… Kredi borçlarının taksit sayısı da değiştirilmedi. Ertelenen borç, sözleşmedeki vadenin üzerine yayılarak tahsil edilecek. Bu da yetmez… Borç erteleme işleminden doğan, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi bile esnaftan tahsil edilecek.”

‘ESNAF KIRK YIL VERGİ ÖDEDİ, ONLAR 40 GÜN BAKAMADI’

* Bari bunun vergisini alma. Hayır! ‘Esnaftan ne koparırsak, o kâr' zihniyetiyle hareket eden bir yönetim var. Bu esnaf size 40 yıl vergi ödedi, pek çoğu size oy verdi. Ama siz esnaflara 40 gün bakamadınız.”

TWİTTER SALLANDI

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Boğaziçi Üniversitesi olayları ile ilgili yaptığı "Yürekleri yetse Cumhurbaşkanı da istifa etsin diyecekler" açıklamasının ardından #Cumhurbaşkanıİstifa hashtag'i Twitter gündemine girdi.

Kaynak:Ajanslar/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ