Genel
15 Ağustos 2018 ( 797 görüntülenme )

DİLİ UZUN KAMMENOS'dan AKAR'A JEST!..

Yunanistan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Edirne'de askeri bölgede yakalandıktan sonra tutuklu yargılanan Yunan ordusuna mensup Teğmen Aggelos Mitrodotis ile Astsubay Çavuş Dimitris Kuklacis'in dün tahliye edilmesinin ardından Kammenos'un Akar'ı telefonla aradığı belirtildi.


AKAR YUNANİSTAN'A DAVET EDİLDİ

Açıklamada "Savunma Bakanı Panos Kammenos, Türkiye'nin Savunma Bakanı Hulusi Akar ile telefonda konuştu. Kendisine iki Yunan askerin serbest bırakılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve onu resmi ziyaret için Yunanistan'a davet etti" ifadelerine yer verildi.

Kammenos ayrıca gazetecilere yaptığı açıklamada "Umarım askerlerin serbest bırakılması Türk-Yunan ilişkilerinde yeni bir dönemin işareti olur" dedi.

'İKİ HALKIN İYİLİĞİ İÇİN BARIŞ İÇİNDE YAŞAYABİLİRİZ'

Türkiye'de tutuklu yargılanan 2 Yunan askerin tahliye edilmesinin önemli bir adım olduğunu, bunn iki ülkenin barış içinde var olabileceğini gösterdiğini söyleyen Kammenos Yunan halkının askerlerin tutuklu bulunduğu süre içinde birlik ve vatanseverlik gösterdiğini ifade etti.

Kammenos "Askerlerimizin serbest bırakılması, Yunanistan-Türkiye ilişkileri açısından önemli bir gün. Birlikte yaşayabiliriz, iki halkın iyiliği için barış içinde yaşayabiliriz. İki ülkenin halklarının geleceğini inşa ederek, uluslararası hukuka ve uluslararası anlaşmalara saygı duyarak yaşayabiliriz" dedi.

YUNAN MEDYASI KONUŞUYOR

Kammennos, askerleri 'sadık ve dürüst' olarak tanımlayarak "Bayraklarına ihanet etmediler" ifadesini kullandı. Teğmen Mitrodotis de Selanik'teki havalimanında yaptığı açıklamada "Bizi destekleyen herkes teşekkür etmek istiyoruz" demişti.

İki askerin tahliye edilmeleri Yunan medyasında geniş yer alırken, askerlerin telefonlarında suç unsuru bulunmadığı ve bu nedenle mahkeme tarafından şartsız olarak tahliye edilmelerinin kararlaştırıldığı belirtildi.

Yunan askerlerin avukatı Selin Özel, gazetecilere yaptığı açıklamada, sınır ihlali nedeniyle tutuklu bulunan askerlerin, tutukluluk süreleri göz önüne alınarak savcılık talebiyle tahliye edildiklerini söylemişti.

1 MART'TA YAKALANMIŞLARDI

Edirne'de 1 Mart'ta, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na bağlı 'Hudut Kartalları' adlı sınır birliği ekipleri, devriye görevi sırasında Pazarkule yakınlarında Yunanistan ordusuna mensup teğmen ve astsubay çavuş rütbelerindeki 2 askeri, askeri yasak bölgede yakalamıştı. Tüfeklerine el konulan askerler, Edirne Jandarma Komutanlığı'na teslim edilmişti.

Jandarmadaki işlemleri tamamlanan ve adliyeye çıkarılan 2 asker, savcılıktaki ifadelerinin ardından, 'askeri casusluğa teşebbüs' ve 'askeri yasak bölgeye girmek' suçlarından tutuklanmaları talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilmişti.

Hakimlik, 2 Mart'ta Teğmen Aggelos Mitrodotis ve Astsubay Çavuş Dimitris Kuklacis'in askeri yasak bölgeye girmek suçundan tutuklanmasına karar vermişti.

İki asker ifadelerinde, karda gördükleri ayak izlerini takip etmeleri sonucu Türk tarafına geçtiklerini ve cep telefonlarındaki görüntüleri, üst rütbelilere göndermek amacıyla kaydettiklerini öne sürmüşlerdi.

Kaynak: sputnik

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ