Genel
08 Mart 2019 ( 219 görüntülenme )

Kan Lekesi Olan Yumurtayı Tüketmek Sakıncalı mı?

Yumurta, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde anne sütünden sonra en değerli besinlerin başında yer alır. Yumurtanın, yüksek protein ve düşük kalorili oluşu onu kahvaltılarımızın vazgeçilmezi yapıyor. Yumurtaların bazılarında kan lekesine denk gelmek mümkün. Peki yumurtadaki bu lekeler ne anlama geliyor? Beyazında kan lekesi olan yumurta taze mi yoksa bayat mı? Yumurtada kan lekesi varsa tüketmeli miyiz? İşte tüm bu soruların cevabı haberimizde...

İçerdiği A, D, E ve B grubu vitaminlerinin yanı sıra kolin sayesinde de çeşitli vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol oynayan ve çoğu zaman yumurta içerisinde görülen kan lekesine aynı zamanda kabukta da rastlanabilmektedir.

TAVUĞUN KARACİĞERİYLE İLGİLİ

Yumurtanın içeriği hakkında mevcut bilgiler ve uzmanların gözlemleri bu kan lekelerinin tavuğun karaciğeri ya da yumurtalığından gelen kan pıhtıları olduğunu belirtiyor. Dolayısıyla yumurta henüz bayatlamamışsa ve tazeyse bu kan lekelerinin insana bir zararı olmuyor.

NİÇİN KAN LEKESİ VAR?

Kan lekesi, yumurtanın bayat olduğu veya uygun şekilde döllenmediği anlamına gelmez, bunun sebebi ise yumurta sarısının oluşumu sırasında tavuktaki bir kılcal damar sorunudur. Bunun nedenleri değişik olabilir.

Kümesteki hayvanların beslenme şekilleri gibi etkenler vardır. Ancak bu durum kümesin sağlıksız olduğu anlamına da gelmemektedir. Kısacası, kan lekeleri görünüş olarak hoş olmayabilir ama oldukça olağandır.

TİCARİ YUMURTALARDA KAN LEKESİ OLMAZ...

Kan lekelerinin ticari yumurtalarda görülmesi az olur. Çünkü bu yumurtalar piyasada çıkmadan önce özel bir yöntemle taranır ve sorunlu olarak ayıklanır. Ancak seyrek te olsa gözden kaçanlarda bu lekeler görülür.

ÇİFTLİK YUMURTALARINDA DAHA FAZLA GÖRÜLÜR...

Ticariler dışındaki yumurtalarda, çiftliklerde aldığınız ürünlerde görülmesi daha sık yaşanır.

Kaynak: ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ