İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı resmi olmayan sonuçlara göre CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun kazanmasının ardından itirazları tek tek çöken AKP, bu kez Yüksek Seçim Kurulu'nu (YSK) hedef aldı. Bu sefer son çare olarak Büyükçekmece'de 'olağanüstü itiraz' yolunu kullanan AKP, kararı verecek hakimlere 'şaibe' mesajı gönderdi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, 31 Mart seçimlerinden sonra İstanbul'u resmi olmayan sonuçlara göre CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun kazanmasından sonra partisinin bu konudaki sözcüsü olarak öne çıktı. Yavuz bugün yaptığı açıklamada şunları söyledi:

‘BU LİSTEYİ HAZIRLAYAN İLÇE SEÇİM KURULLARI’


"Kanun bu kadar net ve açık. Peki seçim kurulları ne yapıyor? 13 ilçeyi inceleyebildik. 5 bin kişi asıl başkanı ile memur üyesi anlamında; çünkü memur üye de aynı usulle… 16 bin kişi, küsüratlarını atarak, 16 bin kişi o listenin içinden yerleştirilmiş iken 5 bin kişi de o listenin dışından yerleştirilmiş. Listenin dışına çıkan, bu yetkiyi kullanan ilçe seçim kurulu başkanları."

‘YANLIŞ BİR KARAR ÇIKARSA BEŞ YIL BOYUNCA BU ŞAİBE KONUŞULUR’

"YSK’nın verdiği kararlar kesindir ve hepimizi bağlar. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti. Son kararı da YSK verecek. Verdiği anda bu hepimizi bağlar. Ama şüphe ortadan kalkmamış olur. Bütün bunlara ilişkin de net bir karşılık ortaya konmamış olur. Beş yıl boyunca bu şaibe konuşulur. Siyasal, sayısal, hukuksal meşruiyeti 5 yıl boyunca konuşulur. Buna kimsenin müsaade etmemesi gerektiğini düşünüyorum." Diyerek YSK’ya mesaj göndrdi.

YSK ÜYELERİNİN SÜRESİNİ AKP UZATTI

27 Aralık 2018'te TBMM Genel Kurulu'nda, Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilmişti. YSK Başkanı da dahil olmak üzere toplam 6 üyenin Ocak 2019’da görev süresi doluyordu. AKP’nin mini torba yasa teklifiyle bu üyelerin görev süreleri 1 yıl uzatılmıştı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu yasayı onaylamıştı. Bu karara CHP’li Gürsel Tekin, referandumda YSK’nın oynadığı role dikkat çekerek, “Bu heyetin sicili belli” diyerek tepki göstermişti. YSK üyelerinden 2019 yılında görevi sona ereceklerin yerine Ocak 2020’de, 2022’de görevi sona ereceklerin yerine ise Ocak 2023’te yenileme seçimi yapılacak.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ