İstanbul Maltepe'de 400 sandıktaki sayımın iptalinin ardından oy sayımı bu sabah 12 yerine 2 kurulla yeniden başladı. Toplamda 576 sandık sayılacaktı. Ancak YSK, Maltepe ilçe seçim kurullarının tüm oy sayımlarının iptal yönündeki kararını kaldırdı.

 YSK kararında "Maltepe İlçe Seçim Kurulu kararlarının tam kanunsuzluk nedeniyle kaldırılması karar verilmiştir’ İstediğin kadar sayım kurulu oluşturabilirsin" dedi. İşte YSK Başkanı Sadi Güven imzalı o karar:

‘MALTEPE’DE YAPILAN TAM KANUNSUZLUKTUR’

Maltepe İlçe Seçim Kurulu kararlarının tam kanunsuzluk nedeniyle kaldırılmasına,
YSK kararlarına uyulmasına aksi halde YSK’nın daha önce verdiği kararlara uyulmamasının seçim suçunu oluşturacağı;
Sayım işlemlerinin kaldığı yerden devam etmesine;
Yeniden sayım yapılmasının gerek olmadığına karar verilmiştir”

YENİ SANDIK KURULLARI OLUŞTURULACAK

YSK, Maltepe ilçe seçim kurullarının tüm oy sayımlarının iptal yönündeki kararını kaldırdı. YSK ayrıca Maltepe İlçe Seçim Kuruluna, ‘yeni sayım kurulu oluşturma yetkisi’ de verdi. Bu karara göre 176 sandığın ardından işlemler sonuçlanacak. Maltepe İlçe Seçim Kurulu sayımın hızla bitmesi için yeni sayım kurulları da oluşturabilecek.

SON DURUM: 140 SANDIK KALDI

Saat 18:00 itibariyle 176 sandıktan 36’sının sayım işlemi tamamlandı. Geriye 140 sandık kaldı. Sabahtan beri sayım işleminde iki kurul çalışıyor. İlçe seçim kurulu sayım işlemini 12 kurula çıkarmak için il seçim kuruluna yazı yazdı. İl seçim kurulunun bu talebe olumlu yanıt vermesi bekleniyor.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ