Genel
06 Mayıs 2019 ( 844 görüntülenme )

Yabancı Açılımı Başlıyor...

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarının yurt dışından öğrenci kabul kontenjanları ile ilgili yeni bir karar alındı.

Buna göre; Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kılavuzunda yer alan 'programların kontenjanlarının en fazla yüzde 50'sine kadar yurt dışından öğrenci kabul etme sınırlaması' ortadan kaldırıldı. 


YABANCI ÖĞRENCİ KABULÜNDE SINIRLAMA YOK

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre; bundan sonra üniversitelerin program bazında yurt dışından öğrenci kabul kontenjan talepleri, her eğitim ve öğretim yılı başlangıcından önce belirlenecek bir tarihe kadar bu kısıta tabi olmadan Yükseköğretim Kurulu’na bildirilecek. Bu talepler YÖK tarafından değerlendirilerek, karar verilecek ve üniversitelere duyurulacak.

TIP VE DİŞ HEKİMLİĞİ PROGRAMLARI İÇİN İSTİSNA 

'Tıp ve Diş Hekimliği Programları' içinse bu alanların özelliklerinden dolayı bazı istisnai şartlar getirildi. Bu iki programın yurt dışı öğrenci kontenjanı, YKS kılavuzundaki bir önceki yıla ait kontenjanının yüzde 50'si ile sınırlandırılıyor. 

Yapılan açıklamada Tıp ve diş hekimliği için bu istisnai şartların getirilmesinin gerekçesi olarak; bir sınıfta bulunan Türk öğrencilerden daha fazla yurt dışı öğrenci bulunmasının önüne geçmek olduğu belirtildi.


Kaynak: sputnik

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ