Genel
18 Mart 2019 ( 24 görüntülenme )

Yiyecek Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kalitesiz gıdalar sadece lezzet olarak değil sağlık problemlerine de neden olabilmektedir. Bu nedenden dolayı yiyeceklerin taze ve kaliteli olanlarını tüketmek gerekir. Yiyeceklerin tazeliğini nasıl anlayabilirim, kaliteli bir besin nasıl anlaşılır diye merak ediyorsanız işte cevapları…

Peynirin kalitesi nasıl anlaşılır?

Aldığınız peynirin iyi olup olmadığını anlamak için bir parçasını bir süre oda sıcaklığında bırakın. Eğer kaliteli bir peynirse yumuşayacaktır. Ama eğer kurur ve sertleşirse tam tersi bir durumdan bahsediyoruz demektir.

Balığın kalitesi nasıl anlaşılır?

Balığın bayatının hayati tehlikeler taşıdığını biliyoruz. Bu riski almamak adına ilk olarak balığın gözlerinin berrak, solungaçlarının canlı bir kırmızımsı renkte olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ayrıca derisi doğal bir parlaklığa sahip olmalı ve pulları balığın vücuduna yapışık olmalı.

Tavuğun kalitesi nasıl anlaşılır?

Tavuk üzerinde zaman zaman gördüğünüz o beyaz çizgiler var ya onlar aslında tavuklardaki hızlı büyüme ve hızla artan kas miktarına işaret ediyor. Bu da tavuklar hızlı büyüsün diye onlara antibiyotik verildiği anlamına gelebiliyor. Bu yüzden özellikle tavuğun kaslarına paralel şekilde uzanmış beyaz çizgiler görüyorsanız o etlerden uzak durmanızda fayda var. Ayrıca özellikle tavuk göğsü seçiminde renginin soluk pembe olmaması ve çok yumuşak olmamasına da ayrıca özen göstermeniz sizin yararınıza olacaktır.

Maydonozun kalitesi nasıl anlaşılır?

Elinize bir tutam dere otu ya da maydanoz alın. Eğer yaprakları kenarlara doğru sarkıyorsa tazeliğini yitirmeye başlamış demektir. Ayrıca renginin koyu olması ve saplarının çok uzun olması nitrat içerdiğini gösterir. Taze yeşilliklerin renklerinin her zaman doğal bir yeşile sahip olması gerektiğini unutmamak lazım.

Balın kalitesi nasıl anlaşılır?

Balı bir yüzeye dökün. Sahte bal damlalar şeklinde dökülecek ve hızla yüzeye yayılacaktır. Kaliteli, hakiki bal ise kalın bir şekilde kütle olarak akacak ve katlanarak yüzeyi kaplayacaktır.

Ayrıca balda karamel tadı alıyorsanız bu balın önceden ısıtıldığı anlamına gelir. Eğer bal olması gerekenden daha şekerli bir tada sahipse bu da onun rafine şeker kapsadığını işaret ediyor olabilir.


Yumurtanın kalitesi nasıl anlaşılır?

Bu basit test sayesinde yumurtanın taze olup olmadığını kontrol etmek mümkün. Bir bardak suya bir yumurta koyun. Eğer yumurta suyun dibine batıp yan yatıyorsa tazedir. Ancak yumurta belli bir açıda duruyorsa ürün yaklaşık 1,2 haftalıktır. Eğer yumurta su yüzüne çıkıyorsa yenmek için oldukça eskidir. Yumurtalar tazeliklerini yitirdikçe kabuk kısımlarından daha fazla hava girer.

Çikolatanın kalitesi nasıl anlaşılır?

Bazı üreticiler, çikolatasındaki kakaonun gerçek içerikleri hakkında yalan söyleyebilir. Çikolatayı elinize alın ve kırın. Kırdıktan sonra çıkan sesi dinleyin. Çikolatayı kırarken yüksek bir 'tıklama' sesi duyuyorsanız bu çikolata yüksek kakao yağına sahiptir. Daha düşük kakao yağı içeriğine sahip bar yumuşak ve mat bir ses çıkarır.

Muzun kalitesi nasıl anlaşılır?

Organik ve organik olmayan muzlar arasındaki temel fark; geleneksel muzların sentetik gübreler, böcek öldürücüler ve herbisitler kullanılarak yetiştirilebilmesidir. Organik meyve, doğal maddelerin yardımıyla büyür. Birçok insan organik olarak etiketlenmiş muzların daha kolay çürümeye başladığını fark eder.

Muzları seçerken grimsi renklerden kaçının. Bu muzlar lezzetli değildir ve renkleri olgunlaşmadan veya çok uzun süre uygunsuz koşullarda saklandıkları anlamına gelebilir. Canlı sarı rengin muzlarını seçin. Üzerinde benekler bulunan muzlardan uzak durmayın: Bu meyveler tamamen olgunlaşır ve aroması ve lezzeti en iyisidir.

Kuru meyvelerin kalitesi nasıl anlaşılır?

Kuru kayısı


Bazı üreticiler, kurutulmuş meyveleri daha çekici hale getirmek ve renk kaybını önlemek için koruyucu maddeler ekleyebilirler. Bu meyveler sağlığınız için tehlikeli sülfitler içerebilir. Tehlikeyi önlemek için, parlak renkli ve parlak olanlardan ziyade doğal kahverengimsi veya grimsi renklerle kurutulmuş meyveleri seçin.

Kaynak: ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ