Meclis Başkanı Binali Yıldırım, bugün basında yer alan İstanbul büyükşehir belediye başkanı adaylığı için istifa edecek haberlerini yalanladı. Yıldırım, "Benden böyle bir şey duymadıkça itibar etmeyin" dedi.

İstifa olayının gerçeği yansıtmadığını ifade eden Yıldırım, “Benden duymadığınız hiçbir şeye inanmayın. Ne yapacağımızı, neye karar vereceğimizi biz İstanbullularla paylaşacağız. Onun için yanlış haberlere itibar etmenize gerek yok.” ifadelerini kullandı.

YILDIRIM NASIL ADAY OLACAK

AKP’de, 3 büyükşehirden Ankara ve İzmir adayları yerel seçim çalışmalarına başlarken, İstanbul için TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın başkan adayı olarak açıklanması bekleniyor. Yıldırım’ın, TBMM Genel Kurulu’nda yarın tamamlanacak olan bütçe görüşmelerinden sonra istifa edeceği belirtilmişti ancak Yıldırım yalanladı. TBMM Başkanı Binali Yıldırım´ın, istifasından önce bir basın toplantısı düzenleyeceği ve hazırladığı bir yasa teklifini kamuoyu ile paylaşacağı da öğrenildi.

BAHÇELİ ‘BİNALİ YILDIRIM’IN İSTİFASINA GEREK YOK’ DEMİŞTİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis’te gazetecilere açıklamalarda bulundu. Açıklamalardan öne çıkanlar şöyle: “Binali Bey İstanbul’da aday olursa başımızın üzerinde yeri vardır. Binali Bey aday olursa istifasına gerek yok. Seçildikten sonra istifa edebilir. AK Parti ve MHP de iki değerimiz 51 ilde adaylar belirleniyor. 30 Büyükşehir içinde 3 tanesi MHP'nin aday çıkarmayacağız büyük il diğerleri üzerine çalışma devam ediyor.”

Bahçeli ‘Binali Yıldırım’ın istifasına gerek yok’ demişti ama Yüksek Seçim Kurulu aldığı kararla aday olan kamu görevlilerinin 1 Aralık 2018’e kadar istifa etmesi gerektiğini açıklamıştı. İşte o karar:

YUSK: ‘1 ARALIK 2018’E KADAR İSTİFA ETMEMİŞ OLANLAR ADAY OLAMAZ’

YÜKSEK SEÇİM KURULU Karar No : 1036 : 2839 sayılı Kanun’un 18. maddesi kapsamına giren kamu görevlileri, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Seçimlerinde aday olabilmeleri için, istifa veya emeklilik yoluyla ayrılanlar arasında bir ayrım yapılmaksızın istifa veya emeklilik dilekçelerini yukarıda öngörülen sürede( 1 Aralık 2018) vermiş olmaları gerekir.

Aksi halde, öngörülen tarihten sonra emeklilik veya istifa isteminde bulunanların 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak seçimde aday olmalarına kanunen imkan bulunmamaktadır.

Kaynak: YSK/ Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ