751 görüntülenme19 Şubat 2019
TBMM Başkanı Binali Yıldırım, eski TBMM başkanları ve 27. Dönem milletvekilleriyle TBMM Tören Salonu’nda bir araya geldi. 

Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, “Bugün itibarıyla TBMM Başkanlığı görevimden çekileceğim” dedi. TBMM Başkanlığı için Erdoğan'ın kararı beklenirken, kulislerde 5 isim konuşuluyor. Yıldırım, şöyle konuştu:

‘CELAL ADAN MECLİS BAŞKANVEKİLİ OLACAK’

“Bu yemekten sonra yapacağım ilk iş görevden ayrılma dilekçesini TBMM’ye teslim etmek olacak. Yarın (bugün) sabah saat 09.00’da yeni başkan seçilinceye kadar görevi, vekilim İstanbul Milletvekili Sayın Celal Adan’a devredeceğim. Parlamenter sistemin son başbakanıydım, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Meclis Başkanı oldum. Belediye başkanlığı görevine aday olan da ilk Meclis Başkanıyım. Gördüğünüz gibi ilklerle sonlar arasında dolaşıp duruyoruz.”

İSTİFA DİLEKÇESİNİ MECLİS’E SUNDU

TBMM Başkanı Yıldırım, AKP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olabilmek için istifa dilekçesini TBMM Başkanlığı’na sundu.

SEÇİM TAKVİMİ BAŞLIYOR

Yıldırım'ın istifası bugün (19 Şubat) TBMM Genel Kurulu'nda okunduktan sonra resmileşmiş olacak ve Meclis Başkanlığı için seçim süreci de başlamış olacak. Anayasa ve TBMM İçtüzüğüne göre, başkan adayları istifayı izleyen 5 gün içinde Meclis Başkanlığı'na başvuruda bulunabilecek. Bu takvime göre başvuru süresi 23 Şubat'ta saat 17.00'de dolacak.

YENİ BAŞKANIN 3. TURDA SEÇİLMESİ BEKLENİYOR

Anayasa gereği siyasi parti grupları aday gösteremiyor, başkan adaylarının bireysel olarak başvuruda bulunması gerekiyor. TBMM Genel Kurulu da başkanlık seçimi için 24 Şubat Pazar günü toplanacak. Başkanlık seçiminin birinci ve ikinci turunda, seçilebilmek için üye tam sayısının dörtte üçü, yani 400 oy, üçüncü turda ise salt çoğunluk olan 301 oy aranacak. İlk üç turda hiçbir aday gerekli oy çoğunluğuna ulaşamazsa, 4. turda en fazla oyu alan isim TBMM Başkanı seçilecek.

Parlamentodaki sandalye sayısı dikkate alındığında, yine AKP'li bir milletvekilinin başkan seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

MHP Lideri Devlet Bahçeli, yerel seçimlerde ittifak yaptığı AKP'nin Meclis Başkan adayına destek vermek için aday çıkarmayacaklarını açıklamışlardı. Parlamentoda AKP'nin 291, MHP'nin ise 49 sandalyesi bulunuyor. Bu tabloya göre de yeni Meclis Başkanı'nın, üçüncü turda seçileceği hesaplanıyor.

AKP'DE KİMLER KONUŞULUYOR?

TBMM Başkanlığı için Erdoğan'ın kararı beklenirken, kulislerde 5 isim konuşuluyor. Halen AKP Grup Başkanlığı görevini yürüten Naci Bostancı şu anda en şanslı isim olarak gösterilirken, Meclis Başkanvekili Mustafa Şentop, Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ, Genel Başkan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Hayati Yazıcı'nın isimleri de ön plana çıktı. Ancak Erdoğan'ın aday belirlerken, MHP'nin hassasiyetlerini de dikkate alacağına işaret ediliyor.

MHP'nin, geçmişte Yazıcı ve Kurtulmuş'a, ittifak karşıtı açıklamaları, Bozdağ'a da "Andımız" tartışması nedeniyle rezerv koyduğu biliniyor. MHP'de kendisi de ülkücü kökenli olan Naci Bostancı'nın adaylığına ise sıcak bakılıyor. MHP kaynakları, gerek ülkücü kökeni, gerekse parlamento deneyimi dikkate alındığında, Bostancı'ya gönül rahatlığıyla oy verebileceklerini ifade ediyorlar.

Muhalefet partileri de adaylarını bu süreçte netleştirecek. CHP'de adaylık için Grup Başkanvekili Engin Altay'ın aday gösterilmesi bekleniyor.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ