Politika
14 Şubat 2019 ( 2014 görüntülenme )

Yıldırım'dan veda: 'HAKKINIZI HELAL EDİN'

AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım önümüzdeki hafta TBMM Başkanlığı'ndan istifa edecek. İstifasından önce TBMM Başkanlık Divanı'na son kez başkanlık yapan Yıldırım, 'hakkınızı helal edin' diyerek çalışma arkadaşlarına veda etti.

TBMM Başkanlık Divanı, Yıldırım başkanlığında son kez toplantı. 18 Şubat Pazartesi günü TBMM başkanlığı görevinden istifa etmesi beklenen Yıldırım, Başkanlık Divanı üyelerine veda etti. Sputnik'in edindiği bilgiye göre Yıldırım, toplantıda yaptığı konuşmada 18 Şubat Pazartesi günü TBMM Başkanlığı görevinden çekileceğini ifade etti.

YILDIRIM: ‘HAKKINIZ HELAL EDİN’

Kısa süren TBMM Başkanlığı döneminde Başkanlık Divanı'nın uyumlu çalıştığını belirten Yıldırım, Divan üyeleriyle birlikte çalışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Meclis başkanlığı döneminde yapılanları kısaca anlatan Yıldırım, İçtüzük değişikliğinin uyum içinde geçtiğini bunun kendisi için önemli olduğunu söyledi. Yıldırım, Başkanlık Divanı'nın bütün üyelerine ayrı ayrı teşekkür ederek, "hakkınızı helal edin" dedi.

BAŞKAN SEÇİM SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK

Binali Yıldırım'ın TBMM Başkanlığı'ndan istifasına ilişkin dilekçesi TBMM Genel Kurulu'nda 19 Şubat Salı günü okunacak ve seçim süreci de başlamış olacak. İçtüzüğe göre TBMM Başkan adaylarının başvuruları için beş gün beklenecek. Bu süre ise 23 Şubat Cumartesi günü dolacak.

AK Parti, TBMM Başkanı seçiminin dört turunu da büyük bir değişiklik olmazsa 24 Şubat Pazar günü yapmayı planlıyor. MHP'nin de destek vereceği AK Parti'nin TBMM Başkan adayının ise üçüncü tur oylamada seçilmesi bekleniyor. Meclis Başkanı seçiminin ardından da TBMM'nin 31 Mart seçimleri için tatile gireceği ifade ediliyor.

MHP'Lİ CELAL ADAN VEKALET EDECEK

Binali Yıldırım'ın istifasının ardından yeni başkan seçilene kadar da TBMM Başkanlığı'na MHP'li Meclis Başkanvekili Celal Adan vekalet edecek.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ