Genel
10 Şubat 2019 ( 1762 görüntülenme )

Yeni Şafak: 'MİLYONLUK VURGUN'

Yeni Şafak gazetesi Passolig uygulamasını sert bir dille eleştirdi. 'Vurgun' başlığıyla yer verilen haberde AktifBank'a bırakılan paya dikkat çekildi.


Türk futbolunda 14 Nisan 2014’ten itibaren uygulamaya konan ve ilk gününden itibaren eleştiri okları yöneltilen Passolig uygulaması, bu sefer de gelir dağılımı konusuyla gündeme geldi. 

GELİRİN %53'Ü AKTİFBANK'A'

Stadyumlarda güvenlik sebebiyle başlatılan 'elektronik bilet' uygulamasının gelirinin yüzde 53'ünün işletmeyi elinde bulunduran AktifBank'a kaldığı, geri kalan gelirden de Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) yüzde 10'luk bir pay aldığı ortaya çıktı. Uygulamanın yıllık olarak toplam gelirinin ise 180 milyon TL civarında olduğu belirtiliyor. 

4 LİRALIK KARTI 41,5 LİRAYA SATIYOR

Aradan geçen birkaç yılda yıllık ücreti yüzde 177 artırılan Passolig kartının büyük bir müşteri kitlesi var. Futbolseverlerin satılan ve her yıl kullanım ücreti tahsil edilen kartın maliyeti ise içindeki çipiyle birlikte 3-4 lira civarında. Maliyetinin on katı bir parayla satılan kartın 4 milyon 280 bin civarındaki üyesinden alınan yıllık para 180 milyon lirayı aşıyor.

FEDERASYON DA GELİRDEN PAY ALIYOR

Türkiye Futbol Federasyonu 8,5 milyon lirayı kendi hesabına aktardıktan sonra geri kalanı kartlı üye sayısına göre kulüplere dağıtıyor. Kart tahsilatından ele edilecek bu yılki hasıladan kulüplere kalan para miktarı yaklaşık 76 milyon 876 bin lira olarak hesaplandı. TFF'nin kulüplere dağıttığı para, üye sayısı başına 17,5 liraya denk geliyor.

AKTİFBANK'IN KÂRI PASSOLİG'DEN

Aktifbank'ın işlettiği Passolig kartlar banka kartı ve kredi kartı özelliği de taşıyor. Passolig kartı olmaksızın maçlara girilemediği düşünüldüğünde bu kartı mecburi olarak alan 4,3 milyon futbolsever, banka için potansiyel müşteri konumuna düşüyor.

 2017 yılında 178 milyon lira net kar açıklayan Aktifbank’ın en büyük gelir kalemlerinin başında passolig kart geliri geliyor. Açıklanan son faaliyet raporuna göre bankanın 6,6 milyon müşterisinin 3,5 milyonu passolig karttan kaynaklanıyor.

HANGİ KULÜPTE KAÇ KART VAR?

Passolig’in sitesinde yer alan güncel bilgilere göre: Spor Toto Süper Lig ve Spor Toto 1. Lig’de oynayan 36 takımın sisteme kayıtlı toplam üye sayısı, 3 milyon 978 bin kişi. Türkiye Futbol Federasyonu ve diğer kulüplere kayıtlı üye sayısı ise 401 bin kişi civarında. 

851 bin Passolig kartlı taraftara sahip Galatasarayı 795 bin üye ile Fenerbahçe, 706 bin üye ile Beşiktaş ve 253 bin üye ile Trabzonspor takip ediyor.

kaynak: yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ