Ekonomi
02 Aralık 2018 ( 168 görüntülenme )

Yeni kanun!.. 'ÖDEYEN GİDİYOR ÖDEMEYEN KURTULUYOR'

Şalgam ve süte getirilen ÖTV ve KDV'yi devlete ödemeyenlere özel teklif getirildi. Meclis’e gönderilen son torba teklifin içerisine, bazı firmalara mevcut yasalar çerçevesinde ödenmeyen vergiler ve kesilen cezaların iptaline ilişkin bir madde de konuldu.

ÖNCE VERGİ KOYDULAR

AKP, geçen yıl yasalaştırdığı bir torba düzenlemeyle, bu yılbaşından itibaren şalgam suları ile aromalı içme sütleri, bebek ve devam sütü sayılan içeceklere yüzde 10 oranında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) koymuştu. Buna göre bu ürünleri ülkede üretenler ya da ithal edenlerden yüzde 10 ÖTV ile birlikte yüzde 18 oranında da KDV tahsil edilecekti. Uygulama 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren başladı.

ÖDEMEYENLERE CEZA KESTİLER

Ancak bazı firmalar, ÖTV ve ÖTV'nin KDV'sini devlete ödemedi. Bunun üzerine devlete vergi borcunu ödememekte direnen bu firmalara ceza kesilmeye başlandı. Vergi ve cezalara bazı firmalardan itiraz gelirken bazı firmalar da ÖTV yükümlülüğünün bu ürünleri kapsadığından emin olamadıklarını ifade ettiler.

ÖDEYEN GİTTİ ÖDEMEYEN KURTULDU

Mahkemelere de taşınan vergi ve cezalarla ilgili tartışmalar sürerken yine AKP'li vekillerin imzasıyla Meclis'e önceki gün yeni bir torba yasa teklifi sunuldu. Teklifin 38'inci maddesiyle, geçen yıl kasım ayında şalgam sularıyla aromalı süt, bebek ve devam sütlerine konulan yüzde 10'luk ÖTV bu sefer kaldırıldı.

Ancak teklifin 39'uncu maddesine konulan bir geçici maddeyle, hem yasa çıkana kadar vergi tahsilatı durduruldu hem de yılbaşından bu yana ödenmeyen ÖTV ve KDV'ler ile bunların cezalarının tahsilinden tümden vazgeçildi. Ancak tahsil edilen ÖTV, KDV ve cezaların iade edilmeyeceği de hükme bağlandı.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ