Politika
24 Mayıs 2020 ( 2636 görüntülenme )

Yeni Dönem 'Zaman Ayarlı Tebligat'

Halk TV’ye en üst sınırdan iki kez toplam 10 program durdurma ve para cezası veren RTÜK, tebligat süreçlerini, Halk TV’nin hukuki girişimlerini fiilen imkansız kılacak zamanlamalarla yürütmeye devam ediyor. RTÜK tarafından HALK TV'ye bayram ve sokağa çıkma yasağında itiraz edilemeyecek bir zamanlamada yayın durdurma cezası tebligatı gönderilmesi dikkat çekti.

CUMA TEBLİGAT HAFTA SONU İNFAZ

RTÜK, Ayşenur Arslan’ın sunduğu Medya Mahallesi programına 5 kez yayın durdurma ve para cezası vermişti. Karar bir cuma günü öğleden sonra tebliğ edilmiş, cezanın pazartesi günü 10.59’da uygulanması istenmişti. Halk TV avukatları idare mahkemesine gidip akşam saatlerinde yürütmeyi durdurma kararı alsa da, Medya Mahallesi o gün yayınlanamadı.

MAHKEME KARARLARI ETKİSİZLEŞTİRİLİYOR

RTÜK, idare mahkemesinin verdiği yürütmeyi durdurma kararına itiraz etti ve karar bozuldu. Geri kalan 4 program durdurma cezasının uygulanması için RTÜK yeni bir karar aldı. Medya Mahallesi programı yarından itibaren 4 gün yayında olmayacak. Yerine RTÜK’ün gönderdiği belgesel yayınlanacak. Ayşenur Arslan 29 Mayıs cuma günü izleyici karşısında olacak.

YİNE CUMA TEBLİGAT BU KEZ BAYRAMDA İNFAZ

25, 26, 27, 28 Mayıs’taki yayın durdurma kararı da yine zaman ayarlı bir şekilde Halk TV’ye bildirildi. RTÜK son kararını cuma günü Halk TV’ye tebliğ etti ve pazartesi günü uygulanmasını istedi. Yani bayram dolayısıyla adliyeler kapalı ve itiraz süreçlerini işletmek mümkün değil.

ÖNCESİ DE VAR
RTÜK aynı yöntemi Şirin Payzın, Levent Gültekin ve Murat Sabuncu’nun yaptığı Sözüm Var programında da uygulamıştı. Yayın durdurma kararı programın yayınlanacağı çarşamba günü öğleye doğru tebliğ edilmiş, Halk TV’nin itirazı aynı gün sonuçlanamadığı için program yayınlanamamıştı. Ertesi gün mahkemeden Sözüm Var programı için de yürütmeyi durdurma kararı çıktı, şimdi geri kalan 4 yayın durdurma cezası için RTÜK’ün itiraz süreci işliyor.

Kaynak: gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ