Politika
08 Aralık 2016 ( 1454 görüntülenme )

Yeni ABD Başkanı Trump'un Yeni Ortadoğu Planı Bakınız Neymiş...

Bir gözatmakta fayda var...

IRAK ABD'YE, SURİYE RUSYA'YA...

ABD Başkanlık seçimlerini kazanan Cumhuriyetçi aday Donald Trump, yönetimi Ocak ayında Barack Obama’dan devralacak.

O güne kadar da hem kabinesini oluşturacak, hem de uygulamaya koymayı planladığı iç ve dış siyasetini şekillendirmeye çalışacak. Trump seçim çalışmaları sırasında başkan olursa izleyeceği politikanın ipuçlarını da vermişti. 

 

"Trump, Rusya'ya havale ediyor"

Aljazeera'da yer alan haberde, Rusya ile ilişkileri her alanda geliştirmekten yana olan Trump, Esed rejiminin en önemli askeri ve diplomatik müttefiki Rusya’nın Suriye’de önünü açmak gerektiğini de 2015 yılında şöyle dile getirmişti:

“Rusya IŞİD’den kurtulmak istiyor. Biz de IŞİD’den kurtulmak istiyoruz. O zaman belki de bırakmalıyız ki, Rusya bu işin icabına baksın. Yani, bırakalım onlar IŞİD’den kurtulsun.”

Trump, bir ara IŞİD’i yok etmek için 30 bin ABD askerinin yeterli olacağını söylese de, ABD askerlerini Suriye’ye gönderme sözü vermedi. Zaten Trump, ABD’nin Ortadoğu’daki askeri varlığından da şikayetçi. Ona göre, IŞİD’in ortaya çıkış nedeni de, ABD’nin bölgedeki müdahaleci politikaları.

 

Trump da “PYD'ye hayran” ama...

Trump, “Kürt güçlerine hayran” olduğunu açıkladığı 21 Temmuz 2016’da yayınlanan New York Times ile yaptığı söyleşide “Türkiye, IŞİD’e karşı bir çok şey yapabilir. Eğer onlarla müzakere eden ben olsaydım IŞİD konusunda çok daha fazlasını yapacaklarını düşünüyorum” demişti.

Bunun üzerine kendisine yöneltilen “(Türkiye’nin) IŞİD ile mücadelede etkin olabileceğini söylüyorsunuz ama büyük bir fark var aramızda. Biz, Kürt güçlerini destekliyoruz, bu sorunla nasıl baş edeceksiniz?” yönündeki soruya da şu yanıtı verdi:

“Kürt güçlerinin büyük hayranıyım. Diğer yandan, Türkiye ile son derece başarılı bir ilişki içinde olma potansiyelimiz var. Eğer, her ikisini bir şekilde bir araya getirebilirsek gerçekten harika olur.”

Durum işte böyle...

ABD'nin yeni Ortadoğu siyasetinde Suriye'nin geleceği Rusya'ya bırakılıyor, Irak'ta ise PYD hayranı Yeni ABD Başkanı oyunu ABD adına sürdürecek.

Yeni ABD siyaseti tutarsa eğer, Türkiye Suriye'deki askeri harekatını genişletebilir, IŞİD'e karşı operasyon büyüyebilir.

Musul harekatında ise Türkiye ancak lojistik destekle varlığını gösterebilir.

Tüm işaretler şunu gösteriyor ki, önümüzdeki süreçte Irak BOP'a uygun olarak yapılandırılacak, Suriye ise Rusya eliyle şekillendirilecek.

Sonuçta karşımıza şu çıkacak; Barzani'den başlayıp Fırat'ın doğu sınırına kadar özerk devletçiklerin olduğu bir koridor ve bu koridorun Akdeniz'e açılan kapısında ise Rusya.

Yani Türkiye'nin güney sınırları ABD-Rus ittifakıyla çevriliyor.

Ancak...

Irak ve Suriye'de ortaya çıkacak yeni özerk yapıların yaşayabilmesi için, bunlara komşu Türkiye sınırlarında da yerel yönetimler eliyle özerk yapılar olması gerekiyor çünkü Türkiye desteği olmadan bu işler olmuyor.

Bu da Türkiye'yi idari bölünmeye yani başkanlık sistemine sürüklüyor...

Hayırlı mı olur derseniz, hayır, çünkü tüm bu projelerin hedefinde Anadolu var, Anadolu'daki Türk hakimiyeti var yani bu Haçlı'nın oyunu bizim değil.

Türkiye ne yapabilir?

Türkiye bu oyunu ancak devletinin ve milletinin milli birlik ve bütünlüğü koruyarak oynabilir, parçalayarak değil!

Erdal Sarızeybek 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ