Genel
25 Eylül 2018 ( 16134 görüntülenme )

Can sıkıcı gelişme!.. 'EVLER SAYILIYOR'

Okluk’taki Cumhurbaşkanlığı yazlık konutunun etrafındaki özel mülklerin de “güvenlik” gerekçesiyle kamulaştırılacağı ileri sürüldü. 

Çevre kıyımıyla gündeme gelen Marmaris Okluk’taki Cumhurbaşkanlığı yazlık sarayı için, güvenlik gerekçesiyle etrafındaki özel mülklerin de kamulaştırılacağı, bunun için ağaç ve bina sayımına başlandığı belirtildi.


'KORKULAN OLDU'

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın danışmanlığını yapan ve bölgede yaşayan Can Pulak, “Korktuğumuz başımıza geldi. Okluk Koyu kamulaştırılarak halka, deniz turizmine ve mavi yolculuğa kapatılacak” dedi.

Bölgede yaşayan ve inşaata tepkisini sık sık dile getiren Can Pulak, koyda günlerdir ölçüm yapıldığını, ağaçların, binaların işaretlendiğini duyurdu. Deniz turizmine hizmet eden lokantaların, baba topraklarını işleyen köylülerin kamulaştırma sonucu yerlerinden edileceğini vurgulayan Pulak,;

'BÜYÜK HATA'

“Bu yapılabilecek çok büyük bir yanlış ve çok büyük bir hatadır. Yerli yabancı denizciler, yatçılar, doğaseverler artık bu güzel ve muhteşem koydan yararlanamayacaklar” dedi. 

'ÖZAL İZİN VERMEDİ'

Benzer bir kamulaştırma talebinin 1991 yılında Özal’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde de geldiğini ve güvenlik gerekçesiyle Okluk, Sazanlı, İngiliz ve Hırsız koylarının kapatılmasının istendiğine dikkat çeken Pulak, “Ancak Özal buna izin vermemiş ve vatandaşlarla birlikte yüzerek buralarda turizmin devam etmesini sağlamıştı” diye konuştu. Pulak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şöyle seslendi: 

'BU GEREKSİZ İŞLEMİ DURDURUNUZ'

“Lütfen bu gereksiz işlemi hemen durdurunuz. Kraldan fazla kralcı bürokratların Türk turizmine ve denizciliğine verdikleri büyük zarara mani olunuz. Turizm Bakanı, parlak nutuklar atmak yerine parlak kararların alınmasına katkı sağlayınız. Sağlayınız ki, korumak ve geliştirmekle yükümlü olduğunuz turizmimiz daha fazla zarar görmesin.”

ÇEVRE KATLİAMI

Okluk’taki 300 odalı yazlık saray inşaatı, sık sık çevre katliamıyla gündeme gelmişti. Yurttaşlar ekonomik krizin etkilerini derinden hissederken ve sık sık “kamunun tasarrufa gideceği” söylemleri kullanılırken, saray için 40 bin çam ve sığla ağacı kesilerek yol açıldığı ortaya çıkmıştı. 

Ayrıca 3 hilal görünümünde olması planlanan kumsal için de Karadeniz kıyısındaki Şile’den dev tankerlerle kum getirildiği ve denizin doldurulduğu öne sürülmüştü. 

kaynak:cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ