Ekonomi
09 Temmuz 2019 ( 6635 görüntülenme )

Yavaş Vurdu: 'REKTÖR UYANDI'

ODTÜ REKTÖRÜ 'YETKİSİZ' OLDUĞUNU YAVAŞ'IN TEKLİFİNDEN SONRA ÖĞRENMİŞ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ODTÜ rektörü Prof. Dr. Verşan Kök'ün kendisine yaptığı teklife şaşırdığını belirterek yaptığı görüşmeyi şöyle anlattı: 'Gelin araya girelim, birlikte bu işi halledelim' dedim. Rektör bey bu teklife şaşırdı, 'bunu görüşmem gerekiyor' dedi. Daha sonra orada görev alan milletvekilleri ile yaptıkları görüşmede kesime ara vermişler ama daha sonra bana attığı mesajda 'bu yetki bende değil bakanlıkta' dedi.

Ziyarette gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtlayan Yavaş, ODTÜ’de yurt yapmak için kesilen ağaçlar nedeniyle vatandaşların ve öğrencilerin duyarlılığının dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

'REKTÖR TEKLİFE ŞAŞIRDI, 'BUNU GÖRÜŞMEM GEREKİYOR' DEDİ'

Yavaş, "Bizler yönetici olarak her türlü sorunu konuşarak, uzlaşarak çözme iradesine sahip olmalı ve bunu becermemiz lazım. ODTÜ’de huzursuzluk var, bunları görüyoruz. Öğrenciler oradaki ağaçları kestirmemek için uğraşıyorlar. Bazı talepleri var. Öğrenciler orada Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun olmasını da istemiyorlarmış. 'Eğer burada böyle bir problem çıkıyorsa istediğiniz yurdu biz yapalım, belediye olarak yasal yetki sınırlarımız içerisinde ve size hibe edelim, dolayısıyla oradaki tartışma ortadan kalkacaktır' teklifinde bulundum. 'Gelin araya girelim, birlikte bu işi halledelim' dedim. Rektör bey bu teklife şaşırdı, 'bunu görüşmem gerekiyor' dedi.

‘VEKİLLERLE GÖRÜŞTÜ VE YETKİSİNİN OLMADIĞINI ŞİMDİ ANLADI’

“Daha sonra orada görev alan milletvekilleri ile yaptıkları görüşmede kesime ara vermişler ama daha sonra bana attığı mesajda 'bu yetki bende değil bakanlıkta' dedi. Bekliyoruz, biz sözümüzdeyiz. Mesele ODTÜ’ye yurt yapmaksa Büyükşehir Belediyesi, Çankaya Belediyesi, Yenimahalle Belediyesi biz yan yana gelebiliriz. Arzu eden başka belediyeler de katılabilir. Oraya öğrencilerin ihtiyacı olan yurdu yapmaya hazırız ve ODTÜ yönetimine hibe etmeye de hazırız. Problem üretmek kolay, çözmek zor iş. Polisiye vakaları artmadan, Türkiye’de ve Ankara’da huzursuzluk olmadan uzlaşarak çözebileceğimize inanıyoruz. Konuşarak çözülmeyecek hiçbir şey yok" diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ