Güvenlik
03 Aralık 2017 ( 8302 görüntülenme )

SON 24 SAAT... DÜNYANIN GÖZÜ KORE'DE!..

"En büyük ortak tatbikata karşı nükleer savaş uyarısı"


ABD ile Güney Kore bugüne değinki en büyük ortak hava tatbikatlarına başlamaya hazırlanırken Kuzey Kore'den nükleer savaş kışkırtıcılığı yaptıkları uyarısı geldi.

‘EN BÜYÜK TATBİKAT’

ABD'den 12 bin, Güney Kore'den en az 4 bin asker, 230 savaş uçağı ve hayalet bombardıman uçağının katılacağı 'Vigilante Ace' isimli ortak hava tatbikatı pazartesi başlayıp 5 gün sürecek. Güney Kore'deki 8 askeri üste yapılacak tatbikat, ABD ile Güney Kore'nin bugüne değinki en büyük ortak hava tatbikatı olacak.

'AÇIK PROVOKASYON'

ABD ile ortak tatbikatları kendisine yönelik işgal provası ve savaş girişimi sayan Kuzey Kore, bugün bir nükleer savaş uyarısı daha yaptı.

İktidar partisine bağlı Rodong gazetesinin başyazısında ''Bu, savaş kışkırtıcılığıdır, Kuzey Kore'ye karşı açık ve topyekün provokasyondur ve her an nükleer savaş çıkarabilir'' denildi. 

Dün de Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı 'Trump yönetiminin Kore Yarımadası üzerinde son derece tehlikeli bir nükleer kumar oynayarak nükleer savaş çıkarmak için adeta yalvardığı' açıklaması yaptı.

'ABD ANAKARASINA TEHDİT'

ABD Başkanı Donald Trump'ın tehditleri karşısında nükleer silah ve balistik füze denemelerine hız veren Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, BM yaptırımlarına meydan okuyarak perşembe günü Hwasong-15 füzesinin denemesine katılmıştı.

Pyonyang, 53 dakikada 950 km kat eden ve 4475 km irtifaya ulaşan füzenin, süper büyük ve ağır bir savaş başlığı eşliğinde ABD anakarasını vurabileceği iddiasında.

'NÜKLEER FÜZE DENEMESİNDEN KORKULUYOR'

ABD ile Güney Kore'nin ortak tatbikatlarına yeni silah denemesiyle karşılık vermesiyle tanınan Kim'in bu kez en büyük meydan okumasını sahneye çıkarmasından, yani nükleer başlıklı bir balistik füzeyi Pasifik Okyanusu'nun üstünde denemesinden korkuluyor.Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ