Anadolu Ajansı’nın bildirdiğine göre, Eski yüksek yargı üyelerinin yargılandığı davada Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan esas hakkındaki mütalaada, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) yargıya yerleştirdiği ilk 7 isim ortaya çıktı.

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in, yargıyı ele geçirmek için sivil imamlara verdiği, "3 tay var; Yargıtay, Danıştay, Sayıştay. Buraları ya tamamen ele geçirmemiz lazım ya da bunlardan kurtulmamız lazım" talimatını hayata geçirmek için kullandığı örgüt mensuplarının etkin isimleri Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan esas hakkındaki mütalaada belirlendi.

‘ÖRGÜTÜN YARGIDAKİ EN GÜÇLÜ DÖNEMİ 2010 ANAYASA REFERANDUMUNUN KABULÜ’

Özellikle 2010'daki Anayasa değişikliği sonrasında yaşanan süreç, örgütün yargıdaki en güçlü dönemini oluşturdu. Yargının yapısını değiştiren Anayasa değişikliğinin kabulünden sonra Yargıtay ve Danıştayın üye ve daire sayıları artırıldı. Yargıtaya yeni seçilen 160 üye ile Yargıtay tamamen FETÖ mensuplarının eline geçmiş oldu. 2010'daki yeni yapılanmanın ardından Yargıtay'a seçilen 160 üye sayesinde Yargıtay, FETÖ'nün çıkarlarına göre yeniden şekillendi.

‘REFERANDUM SONRASI FETÖ YARGIDA GÜÇLENDİ’

Yeni üyelerin seçiminden sonra, 2011-2013 döneminde, Pensilvanya'nın vizesi olmadan hiçbir daire başkanı seçilemedi, istenmeyen üyenin aday olması durumunda başkanlık seçimleri kilitlendi, bu da Yargıtayda aylar süren seçim süreçleri yaşanmasına neden oldu.

İLK YEDİ KİŞİ

Örgüt bu işlemlerini, yargı içine yerleştirdiği örgüt mensuplarının organizasyonuyla yaptı. İşte örgütün bu amaçlarını gerçekleştirmek için yargıya yerleştirdiği ilk 7 isim belirlendi. Buna göre, Mustafa Sarıçam, eski üyeler Ahmet Karadavut, Selahattin Atalay, İsmail Köse, Coşkun Demir, Mehmet Uslu, Ali Eryılmaz ve Kuddusi Celalettin Esen'in, cemaatin yargıya soktuğu ilk 7 kişi olduğunu itiraf etti.

DÖRDÜ HALEN FİRARİ

Eski Yargıtay üyelerinden Selahattin Atalay, Ali Eryılmaz, Kuddusi Celalettin Esen ve İsmail Köse halen firari. Bu kişiler hakkında 18 Temmuz 2016'da gözaltı kararı verildi, ardından yakalama kararı çıkarıldı. Eski Yargıtay üyeleri Ahmet Karadavut, Coşkun Demir ve Mehmet Uslu ise FETÖ üyeliği suçundan Yargıtay 9. Ceza Dairesinde yargılanıyor.

Atalay, Köse, Uslu ve Eryılmaz'ın ortak özellikleri İzmir bağlantıları. Bu dört kişi, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Bu kişilerden Ahmet Karadavut dışındaki altısının örgütün Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunu ele geçirmesinin ardından 2011'de Yargıtay üyesi seçilmesi de dikkati çekiyor(AA).

2010 ANAYASA REFERANDUMUNDA NE OLDU?

Dönemin Başbakanı Erdoğan’ referandumda ‘EVET’ çıkması sonrasında yaptığı teşekkür konuşmasının ilgili bölümü şöyle;

‘HERKESİ KUTLUYORUM’

"Bu anayasa paketine destek veren CHP'li kardeşlerimi kutluyorum, MHP'li kardeşlerimi kutluyorum, BDP'li kardeşlerimi kutluyorum. Tehditlere aldırmadan sandığa giden kardeşlerimi kutluyorum. Başından itibaren 'Evet' diyerek desteğini ortaya koyan Saadet Partili kardeşlerimi kutluyorum. BBP'li kardeşlerimi kutluyorum. Bağımsız Ülkücüler'i kutluyorum. Türk aydınlarını, Devrimci Solcu İşçi Parti'li arkadaşlarımı kutluyorum, liberalleri kutluyorum.

AK Parti'ye gönül veren sevdasını veren AK Parti'li kardeşlerimi kutluyorum. Sürecin içerisinde TOBB Başkanı'nın yaptığı açıklama... Kendilerini kutluyorum. Hak-İş Konfederasyonu, Memur-Sen'i başından itibaren verdiği destek nedeniyle kutluyorum. STK'lar olarak destek verenleri özellikle kutluyorum. Genç Sivilleri kutluyorum".

‘FETULLAH GÜLEN’E TEŞEKKÜR’

Erdoğan'ın Gülen Hareketi'ne teşekkür ettiği şu sözleri, dinleyiciler tarafından alkışlarla kesildi:
"Dünyanın dört bir yanından, Okyanus ötesinden bu sürece destek veren tüm kardeşlerimi de kutluyorum."

Yoğun alkış üzerine Erdoğan ekledi:
"Ne yapalım, okyanus ötesine mesajlar olduğuna göre, bizim de bu mesajı verenlere bir mesajımızın olması lazım". (BBC Türkçe)

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ