Yunanistan, Ege Denizi’nde uluslararası antlaşmaları ve uluslararası hukuku yok sayarak devlet uygulamaları yaparken, Türk Savunma Bakanlığı’nın bu duruma seyirci kalması dikkat çekiyor. Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Bakanlık, sadece Doğu Ege Adaları’nın Gayri Askeri Statüde olduğunu ve silahlandırıldığını vurguluyor ancak adaların hukuki statüsünü görmezden geliyor.

EGEMENLİK HAKKI TÜRKİYE’NİN
Taşoz, Semadirek, Limni, Midilli, Sakız, Sisam, Ahikerya, İpsara ve Bozbaba olmak üzere toplam 9 Ada’dan oluşan Kuzey Ege Adalarının hukuki statüsü 13-14 Şubat 1914 tarihli Altı Büyük Devlet (Almanya, Avusturya-Macaristan, İngiltere, İtalya, Fransa ve Rusya) Kararı ve 1923 Lozan Antlaşması’nın 12 ve 13. Maddeleri ile belirlendi. Yunanistan’a adaların egemenliği değil, sadece kullanma hakkı yani zilyetlik (possession) verildi. Adaların mülkiyeti ile deniz yetki alanları ve hava sahası Türkiye’de kaldı.

DOKUZ ADA TÜRKİYE’NİN TOPRAĞI
Bakanlıklara ve Genelkurmay’a bilimsel danışmanlık yapan Ali Kurumahmut’un yazdığı kitapta ve Prof. Dr. Hüseyin Pazarcı, Prof. Dr. Sevin Toluner ile Deniz Bölükbaşı’nın kitaplarında da Yunanistan’a adaların egemenliği değil, sadece kullanma hakkı yani zilyetlik (possession) verildiği yazılmıştır. Mevcut durum itibarıyla, söz konusu 9 Ada’nın mülkiyeti ile karasuları, bitişik bölge, kıta sahanlığı, münhasır ekonomik bölge ve hava sahası Türkiye Cumhuriyeti’ne aittir.

SAKIZ ADASI TÜRK ADASIDIR
03 Ekim 2021’de düzenlenen MSB Basın Bilgilendirme Toplantısı’nda, denizlerimizdeki hak alaka ve menfaatlerimizin korunduğu belirtilmiştir. Ancak, Yunan Deniz Kuvvetleri, PARMENION-21 Tatbikatı kapsamında, 29 Eylül 2021’de, Sakız Adası’nın karasularında askeri tatbikat icra etti. Yunanistan’a kullanma hakkı verilen Sakız Adası, 1914 Altı Büyük Devlet Kararı ve 1923 Lozan Antlaşması’na göre Türk Adası olup etrafındaki karasuları da Türk Karasuları’dır. MSB ve Türk Deniz Kuvvetleri, Yunan Deniz Kuvvetleri’nin Sakız Adası Türk Karasuları’nda askeri tatbikat yapmasına seyirci kalmıştır.

GÖZ GÖRE GÖRE İŞGAL
Sakız Adası’nda icra edilen PARMENION-21 Tatbikatı’na Yunan Savunma Bakanı ve Komuta Heyeti ile birlikte Savunma Bakanı Yardımcısı Nikolaos Chardalias da katıldı.
Chardalias, 29 Eylül 2021’de İzmir Koyun Adası’na askeri helikopter ile gelerek adada görevli Yunan askerlerini denetledi. Denetleme haberi Yunan Savunma Bakanlığı Resmi İnternet Sitesi’nde yayımlandı.

VATAN TOPRAKLARIMIZ İŞGAL ALTINDA
Chardalias, 2004’ten beri Yunan işgali altında olan İzmir Koyun Adası’nda, işgalci Yunan askerleri ile birlikte egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı. Yunan bayrağının altında Türkiye’ye meydan okuyan Chardalias, İzmir / Karaburun’u arka fon olarak kullandı. Chardalias, Yunan Askeri Üssü’nde yaptığı denetleme sonrasında İzmir Koyun Adası Belediye Başkanı Georgios Daniil ile buluştu.

GÖVDE GÖSTERİSİ YAPIYORLAR
Chardalias, İzmir Koyun Adası’nda Türkiye’ye meydan okurken aynı gün Yunan Milletvekili Vasillis Ypsilantis de 2004’ten beri Yunan işgali altında olan Aydın Eşek Adası’na geldi. Ypsilantis’in ziyareti Yunan basınında yayımlandı. Ypsilantis, Aydın Eşek Adası’nda, Belediye binasının önünde, Yunan ve AB bayraklarının altında Belediye Başkanı Evangelos Kottoros ve diğer yetkililer ile birlikte egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı.

SÖYLENEN İLE YAPILAN BİR DEĞİL
Verilen somut örnek ve belgelerden anlaşılacağı üzere, Milli Savunma Bakanlığı’nın, “Yunanistan’ın hukuka aykırı, provokatif ve saldırgan tutumuna karşı mütekabiliyet kapsamında sahada gerekli karşılık verilmektedir” söylemi gerçeklerle bağdaşmıyor. Bakanlık, adalarımızdaki Yunan işgaline seyirci kalıyor ve sahada Yunanistan’a karşılık vermiyor.

İŞGALE SEYİRCİ KALANLAR ÖDÜLLENDİRİLİYOR
2016 Yılına kadar Yüksek Askeri Şura (YAŞ)’nın yapısı Başbakan ve Savunma Bakanı’ndan oluşan 2 siyasetçi ile 11 general/amiral’den oluşuyordu. 2016’da yapılan değişiklikle YAŞ’ın siyasetçi kadrosuna Başbakan/CB Yardımcıları, Adalet, Dışişleri ve İçişleri Bakanları eklenerek siyasetçi sayısı 6’ya çıkarıldı. Asker sayısı 4’e düşürüldü. Çoğunluğu siyasetçilerden oluşan şura, Yüksek Siyasi Şura’ya dönüştü. Ancak, şura’nın adı Yüksek Askeri Şura olarak kaldı.

YÜKSEK ASKERİ ŞURA ETKİSİZLEŞTİRİLDİ

YAŞ’ta çoğunluğun siyasetçilere geçmesi ve YAŞ’ın siyasallaşması ile birlikte, liyakat kuralı yok sayıldı ve işgale seyirci kalanlar ödüllendirilmeye başlandı. Hulusi Akar ve Yaşar Güler’in döneminde, Yunanistan 4 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığını daha işgal etti. Akar, Savunma Bakanlığına, Güler de Genelkurmay Başkanlığı’na atanarak ödüllendirildi. Ege Ordusu Kurmay Başkanlığı döneminde işgale seyirci kalan Musa Avsever Korgeneral ve Orgeneral rütbelerine terfi ettirilerek Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı. Ege Ordusu Komutanı Ali Sivri’nin döneminde 2 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığı işgal edildi. Sivri, Orgeneral rütbesine terfi ettirilerek ödüllendirildi. Genelkurmay Plan ve Prensipler Başkanlığı döneminde işgale seyirci kalan Yavuz Türk Genci, görev süresi uzatılarak ödüllendirildi ve 3. Ordu Komutanlığı’na atandı.

20 TÜRK ADASI VE 2 KAYALIK İŞGALDE KİM KURTARACAK
Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki Yüksek Askeri Şura, işgale seyirci kalan generalleri ödüllendiriyor. Ödüllendirilen generaller, işgale seyirci kalmaya devam ediyor. Peki, bu vatanı kim savunacak? Vatan topraklarına kim sahip çıkacak? Yunan işgali altında bulunan 20 Türk Adası ve 2 Türk Kayalığı’ndaki Yunan, Bizans ve AB bayraklarını kim indirecek? Vatan topraklarındaki 6 bin Yunan askerini kim def edecek?
Ümit YALIM
Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri

N0T: Değerli Gazeteci, Ekonomi Yazarı Ege CANSEN, bugünkü köşe yazısında Yunanistan'ın düşman olmadığını iddia etmiştir. Sayın CANSEN'in, Yunanistan'ın 2004'ten bugüne kadar 20 Türk Adası ve 2 Türk Kayalığını işgal ettiğinden haberi olmadığı anlaşılmaktadır. CANSEN'in yazarlık yaptığı gazeteyi bile okumadığı düşünülmektedir. Vatan topraklarına sahip çıkan aklı-selim insanları saçmalamakla suçlayan CANSEN, bugünkü Sözcü Gazetesi'nin 12. sayfasındaki haberi okursa ne kadar vahim hata yaptığını görecektir. Sayın CANSEN'in, bugünkü yazısını düzeltecek şekilde yeni bir yazı yazması önem arz etmektedir.

Kaynak: Ümit Yalım Duyuru

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ