Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Aralık 2016 ( 2454 görüntülenme )

Yahudilerin kutsal mekanı ateşe verildi!

İsrail Mescid-i Aksa'ya saygısızlık etti; Hamas Filistinlileri İntifadaya çağırdı; şimdi olaylar kutsal mekanlara sıçradı; gerilim tırmanıyor!
  Batı Şeria'da bir grup Filistinli, Musevilerin ve Hristiyanların kutsal kabul ettiği Yusuf Peygamber Türbesi'ni ateşe verdi.
İsrail ordusu türbenin yakılmasını "ibadet özgürlüğüne açık bir ihlal" olarak gördüklerini ve olayın sorumlulularını adalet önüne çıkaracaklarını açıkladı.
Türbe Nablus kentinde Filistin mülteci kampının sınırları içinde yer alıyor.
Museviler bu mezarlığın Yakup peygamberin oğlu Yusuf peygambere ait olduğuna inanıyor.
Müslümanlar ise kabrin İslam bilgini Şeyh Yusuf Davikat'a ait olduğunu savunuyor.
Filistin kontrolü altında bulunan türbeye İsrail vatandaşları ordu eşliğinde ziyaretlerde bulunabiliyor.
Güvenlik Konseyi toplanıyor
Öte yandan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi İsrail ile Filistin arasında son dönemde artan şiddet olaylarını görüşmek üzere bugün acilen toplanıyor.
İsrail polisi son haftalarda kendi vatandaşlarını hedef alan bıçaklama olaylarının ardından Filistin mahallelerine giriş çıkışları kontrol altına almıştı.

Artan gerilimin üzerine Ürdün BM Güvenlik Konseyi'nin konuyu görüşmek üzere acilen toplanmasını talep etti.
1 Ekim'den bu yana Filistinlilerin İsrail vatandaşlarına bıçak ve silahlı saldırılarında 7 kişi öldü, onlarca insan yaralandı.
Aynı dönemde İsrail güçleriyle çatışmalarda 30 Filistinli de yaşamını yitirdi.
Netanyahu, Abbas'a çattı
İsrail'de ise polis Kudüs'te genç eylemcileri engellemek için 40 yaşın altındaki Filistinlilerin Mescid'i Aksa Camii'nde Cuma namazına gitmesine engel oluyor.
Filistinliler ise namaz ardından eylem çağrıları yapıyor.
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Filistin lideri Mahmud Abbas ile görüşmeyi istediğini ifade ederken, Abbas'ı Filistinlileri şiddete teşvik etmekle suçladı.
Netanyahu basına açıklamasında "Abbas'ın şiddeti meşru göstermeyi ve çağrı yapmayı bırakmasının zamanı geldi" dedi.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de önümüzdeki günlerde bölgeye yapacağı ziyaret öncesinde yaptığı açıklamada "Başkan Abbas şiddete karşı oldu. Bunu açıkça ve güçlü bir biçimde kınamalı" dedi(bbcTürkçe).

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ABD SURİYE'DE VURDU!.. RUSYA ŞAŞKIN!.. Cumhurbaşkanlığı'ndan Kamuoyuna İlginç Duyuru! Van'da Askerlere Mayınlı Tuzak ! İmralı'nın Kabusu Bakınız Hangi KOMUTAN! Mali'de Kriz Bitti: Bilanço Ağır! Polisimizi şehit eden hainler öldürüldü! ÜMİT HOCA TEK SORUDA AKP'NİN FİŞİNİ ÇEKTİ!.. FLAŞ!.. Dalga Dalga BU MESAJ YAYILIYOR!... İŞTE BURSA!..

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Düşen Rus Uçağın Şirketi Türk Çıktı!