Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2515 görüntülenme )

Ve Para Geldi! İSTİKAMET TÜRKİYE!

Yunanistan mültecileri temizliyor...
AB ile yapılan mülteci anlaşması sonucu beklenen 3 milyar Euro'nun bir kısmı geldi.
Türk yetkili, 3 milyar euroluk yardım fonunun ilk bölümünün Türkiye'ye ulaştığını söyledi.
YUNAN ADALARINDAKİ SIĞINMACILAR TEMİZLENECEK
Yetkili, "AB'den mülteciler konusunda vaadedilen 3 milyar euroluk yardımın ilk bölümü Türkiye'ye ulaştı. AB ile mutabakat sağlandıktan sonra asıl işbirliği Yunanistan ile yapılacak. Bunun uluslararası hukuka uygun olması önemli. Geri kabul anlaşması kapsamında ilk başta beş Yunan adasında bulunan sığınmacıların temizlenmesi öngörülüyor" dedi.
2016 yılında 137 bin kişinin yasadışı yollarla Avrupa ülkelerine girdiğini kaydeden Türk yetkili şöyle konuştu:
"AB ile mutabakat sağladıktan sonra asıl işbirliğini Yunanistan ile yapacağız; bunun uluslararası hukuka uygun olması önemli. Bu Türkiye ve Yunanistan arasında geçici bir uygulama olacak. Yunanistan ile imzalayacağımız metin geri kabul anlaşmaları ile ilgili bir metin olmayacak.

Ege'de yasadışı geçişler Ekim 2015'te günde ortalama 6,800 idi, Şubat'ta 2,000'e düştü. Yunan adalarından aldığımız Suriyeliler Türkiye'de kalacak; 3.ülke göçmenleri ise ülkelerine gönderilecek. Bu proje uygulamaya geçerse çalışmaların tamamı Avrupa fonlarından finanse edilecek. Geri kabul anlaşması çerçevesinde gerçekleşecek vize muafiyeti ile pasaportları yenilememiz gerekiyor.
Yeni pasaportları bu sene içinde kullanıma sunacağız. Yeni yasaların geçmesi, uluslararası sözleşmelerin onaylanması ile 72 kriterin önemli bölümü sonuçlanmış olacak. Anlaşma imzalandıktan sonra Yunan adalarına Türkiye'den geçen tüm düzensiz göçmenleri almayı kabul ediyoruz. Doğudaki ülkelerden gelenlere mülteci statüsü verilmesiyle ilgili hukuki metinlerimiz var, bunun dışına çıkmak söz konusu değil, AB'nin talebi olursa konuşuruz. AB ve Yunanistan ile anlaşmamızın bir unsuru mutabakat sağlanırsa ilk aşamada beş Yunan adasının tüm göçmenlerden arındırılması olacak.  (milliyet)

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ