Genel
18 Nisan 2017 ( 1841 görüntülenme )

Varisin Belirtileri Nelerdir, Nasıl Yok Edilir?

Genellikle vücudun en fazla basınç altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında görülen varislerin, yalnızca estetik açıdan değil sağlık açısından da tedavi edilmesi gerekmektedir.

Bacaklarda ağırlık ve yanma hissi gibi belirtilerle ortaya çıkan varislerin büyüklüklerine göre tedavi şekilleri değişiklik göstermektedir.

Varis Nedir ve Vücudumuzda En Sık Nerelerde Görülür?

Varis, herhangi bir organın kanını kalbe geri taşıyan toplardamarların hastalığıdır. Bu damarların görevlerini yapamamaları sonucu genişlemeleri ile varisler oluşur. Toplardamarların görevlerini yapamamaları "venöz yetersizlik" adını alır.

Vücudun alt kısımları olan bacaklar varislerin en sık görüldüğü yerlerdir. Fakat özellikle kabızlık sonucu ortaya çıkan hemoroidler de bir tür varistir. Bu damarlarda kirli, temizlenmek üzere kalp ve akciğere götürülmesi gereken kan bulunur. Kanı taşımak üzere yerçekimine karşı çalıştıklarından varisler en çok bacaklarda görülürler.

Varislerin Nedenleri Nelerdir?

Varislerin tek nedeni aslında toplardamarların doğuşta var olan yapısal bozukluklarıdır.
Bu damarlarda yerçekimine karşı çalışmalarını sağlayan her 8-10 cm'de bir kapaklar bulunur. Bu kapaklardan hangisinin, ne kadar bozuk olduğu varislerin ortaya çıkma yaşını ve tablonun derecesini belirler. 


Toplardamarlardaki kan, normalde sadece yukarıya doğru yani tek yönlü akar. Bunu bacak kaslarının düzenli kasılmaları ve içlerindeki kapaklar sağlar. Kapaklarda hasar oluşması sonucu kan akımının iki yönlü hale gelmesi varislerin ortaya çıkmasını sağlar. Bu durumda damarlar yavaş yavaş genişler ve yıllar içerisinde kıvrımlı büyük varislerin oluşmasına neden olur.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Dışarıdan görülmeseler de varislerin varlığında ya da başlangıç safhalarında; gün içinde özellikle ayakta durmakla artan bacak ağrıları, bacaklarda tam olarak ağrı olarak tariflenemeyen huzursuzluk hissi, bacaklarda çabuk yorulma, bacaklarda ağırlık hissi, bacaklarda yanma gibi belirtiler görülür. Bu yakınmalar genellikle başlangıçta kısa süre dinlenmeyle geçer. Hastalık ilerledikçe daha kısa süre ayakta kalmakla başlar ve daha uzun süre dinlenmeye gerek gösterir.

Varisler Tedavi Edilmezse Nelere Yol Açar?

Özellikle bacaktaki pis kanın düzgün şekilde taşınamadığı büyük varislerin varlığında öncelikle ayak bilekleri civarında ciltte renk değişiklikleri ortaya çıkmaya başlar.

Sonrasında ciltte sertleşme, kalınlaşma, buruşma ve son aşamada yara açılması görülür.

Varisler Nasıl Tedavi Edilir?

Varislerin tedavisi büyüklüklerine göre değişir. 

Büyük varisler için genellikle ameliyat gerekir. Ancak yapılacak ameliyatın yapılıp yapılamayacağı, nasıl yapılacağı, nereden yapılacağı, ne kadar damar çıkarılacağı, riskinin olup olmadığı, ne kadar kalıcı olacağı, tekrarlayıp tekrarlamayacağı gibi kararlar sadece DOPPLER ultrasonografi incelemesiyle söylenebilir. 

Orta boy varisler, genellikle iğne ya da köpük skleroterapi denen yöntemle tedavi edilir. 

Küçük varisler için iğne, radyofrekans ve lazer yöntemleri kullanılabilir. Hangi tedavinin uygun olduğuna doktor karar vermelidir. Her tedavi her hasta için uygun değildir.

Ameliyat Alternatifleri Nelerdir?

Hemen birçok hastalığın tedavisinde olduğu gibi varislerin ameliyatla tedavisinde de eski ya da klasik yöntemler ve yeni uygulanmaya başlanmış yöntemler bulunur. Klasik yöntem, eğer yüzeyel damarların en büyüğü olan damarda sorun varsa, kasıktan yapılacak 3-4 cm'lik bir kesi ile damara ulaşılıp ana damarla bağlantısı kesildikten sonra bir tel yardımıyla çıkarılması işlemidir.

Bu işlem sırasında diğer şişmiş damarlar da üzerlerinden yapılan küçük kesilerle çıkarılırlar. RF (Radyofrekans), Intravenöz Lazer Ablasyon, intravenöz yapıştırma tekniği gibi tekniklerde ise diz üstünden damar içine girilen bir iğne yardımıyla, damarın vücuttan çıkarılmadan içten yakma ya da yapıştırma yapılarak içinden kan geçmesi engellenecek kadar kapatılması esastır.

Her Hastaya Lazer Yapılabilir mi? Klasik Ameliyat Ne Zaman Gerekir?

Her hastaya lazer ya da RF yapılması mümkün değildir. Pake denilen damar genişlemeleri bacağın her yanına yayılmışlarsa klasik ameliyatı tercih etmek varislerin tekrarlama riskini en aza indirmek için seçilmesi gereken yöntemdir. Eğer görünürde çok fazla genişlemiş damar yoksa o zaman lazer ya da RF yöntemlerini tercih etmek hasta konforunu belirgin derecede artırır.

Varis Sorunu Olan Hastalar Günlük Yaşantılarında Nelere Dikkat Etmelidir?

*Varis hastalarının ayakta veya oturarak uzun süre kalmamaları, arada bir 5-10 adımla da olsa yürümeleri veya parmak ucuna kalkarak baldır hareketleri yapmaları gerekiyor. 

Ayakta kaldığınız zamanlarda ya da dinlenmek üzere oturduğunuzda ayak bileği hareketleriyle kan dolaşımınızı hızlandırın.

* Bu hastalar spor yapmalılar ve haftada üç kez, 30-45 dakika yürümeliler. Düzenli spor yapmak hem kilo alımı hem de kasların kuvvetlendirilmesi için çok yararlıdır. Özellikle yüzme, yürüyüş ve koşular çok faydalıdır..

* Banyoda sıcak suyla yakındıktan sonra bacaklarına nispeten soğuk suyla masaj yapmalılar. Saunanın bir zararı yok. Ancak 8-10 dakikalık seanslar sonrasında vücuda ve özellikle de bacaklara yine mutlaka soğuk suyla masaj yapılması gerekiyor.

* Güneşin ve denizin hiçbir zararı yok. Güneşlenip çok fazla ısınmadan sık sık denize girmek bacakları rahatlatır.

* Lifli gıdalarla beslenmeliler. Kafeini mümkün olduğu kadar kullanmamalılar.

* Özellikle E vitamininden zengin gıdalar toplardamarları kuvvetlendiriyor.

Damarların büyüklüklerine bağlı olarak farklı büyüklük ve boyutta var olan varis çoraplarını doktorunuzun önerileri doğrultusunda kullanın. Varisli hasta gebe kaldığında varisleriyle ilgili bir doktora danışmalı ve mutlaka gebeliği boyunca varis çorabı giymeli. Egzersiz yapmalı, normalin üstünde kilo almamalı.

* Tuzlu ve fazla baharatlı yiyeceklerden sakının.

Kaynak: ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ