Genel
08 Ekim 2018 ( 1128 görüntülenme )

Endişe büyük!.. 'TOPLU ÖLÜM RİSKİ'

Van’da bal sezonunun verimsiz geçmesi tedirginlik yarattı. Bal sezonunun mevsim şartlarının zamanında yaşanmamasından ötürü kötü geçtiği öğrenilirken, olası arı ölümlerinden de endişe duyuluyor.

 Van Arıcıları Birliği Başkanı Halil Tandoğan, bu sene kurak ve verimsiz bal sezonu geçirdiklerini söyledi. Bunun, mevsim şartlarının zamanında yaşanmamasından kaynaklandığını belirten Tandoğan:

'DOĞA ÇOK HIZLI TAHRİP EDİLDİ''

“Bu yıl kurak ve verimsiz bir bal sezonu geçirdik. Küresel ısınmanın etkilerini görmeye başlıyoruz. Mevsim şartlarının zamanında yaşanmaması nedeniyle arılar, yeterli sayıda gelişemeyip, bal sezonuna yetişemeden mevsim bitti. Doğa çok hızlıca tahrip edildi. Küresel ısınmanın da kendini göstermesi bunların başlıca sebebidir” diye konuştu.

'TOPLU ARI ÖLÜMLERİ'

Tandoğan, "Bal üretemeyen, yeterince depolamayan arılı kovanlar kışı atlatamaz. Arı ölümlerinin çok sayıda olacağını endişe ediyoruz. Arı sınır çizgideyken bunu aşamadığı zaman soyu yok olmayla karşı karşıya kalacaktır. Önümüzdeki yıl için bu bir risk oluşturuyor. Bu bizi çok endişelendiriyor" dedi.


Bu yılki bal hasadını gerçekleştirdiklerini; ancak istedikleri düzeyde bal üretiminin olmadığını dile getiren Halil Tandoğan, kendilerini en çok da arı ölümlerinin korkuttuğunu söyledi. 

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ