Genel
05 Ekim 2018 ( 7185 görüntülenme )

Krize çare açıklandı!.. 'EY VATANDAŞ...'

Alnus Yatırım, yüksek enflasyon ortamında yurttaşa önerilerde bulundu: "Evde kalın giyecekle oturun, bütün petekleri yakmayın. Nohut, fasulye tüketin".

'BÖYLE ENFLASYON OLMAZ'

Tüketici Fiyat Endeksi verileri dahilindeki 407 ürünün bir yıllık analizini yapan Alnus Yatırım, ‘yeni neslin böyle enflasyon görmediğine’ işaret etti ve ‘ultra zenginler’ haricindeki yurttaşlara esprili bir dille şu tasarruf önerilerinde bulundu:

'KALIN GİYİNİN, PETEKLERİ KAPATIN'

-Enflasyon sermayenizi eritirken, daha fazla açılmayın. Devir tasarruf devri. Neredeyse her ay başı zamlanan doğalgaz ve elektrik kullanımında daha dikkatli olunmalı. Evde kalın giyecekle oturmak in, bütün petekleri yakmak out. Kömüre döneriz diyenlere hatırlatma: Son 1 yılda fiyatı yüzde 50 arttı.

'BİLET YERİNE UÇAĞIN HİSSESİNİ ALIN'

-Geçen yılki gibi uçakla yurtdışına gidip bir haftadan uzun bir tur yapmayı planlıyordunuz. Yapmayın. Sadece uçak bileti yüzde 192 arttı. Uçak bileti alacağın o parayla uçak şirketinin hissesini al sen de bu fahiş kârdan faydalan."

'VELENMEYİN''

-Bu zamlarla evlilik de artık zorlaştı. Son bir yılda kombinin fiyatı yüzde 117 arttı. Beyaz eşya grubundan; ocaklar yüzde 78, fırında yüzde 75, çamaşır makinesinde yüzde 68 fiyat artışı yaşandı. Yatak odası takımı yüzde 53 arttı. Altın ve mücevherat fiyatlarında görülen yüzde 65 artış sonrasında piyasada sahte altın artışına dikkat.

'SALATA YAPMAYIN'

-Gıda ve alkolsüz içecek yıllık enflasyonu Eylül 2018’de yüzde 20.8 ile son yılların en yüksek seviyesine ulaştı. Şampiyon yüzde 120 ile karpuz. Domates yüzde 109 artışla ikinci. Salça yüzde 70 artmış. Domatesi koyup salata mı yapacaksınız; salatalık yüzde 82, soğan yüzde 70, biber yüzde 53 artmış. 

'FISTIK YERİNE LEBLEBİ YİYİN'

-Fiyatı yüzde 42 artan sağlıksız margarin yerine yüzde 5 artan zeytinyağını, yüzde 41 artan badem içi yerine yüzde 9 artan Çorum leblebisini ve Osmaniye yerfıstığını önerebiliriz. Fiyatları geçen yılki seviyesinde kalan mercimek, nohut ve kuru fasulyenin bütçeleri kurtarıcı olarak tüketimini artırmanızı önerebiliriz.

kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ