İYİ Parti, Uşak’ta ağzı açık oy torbaları tespit edildiği için seçimlerin yeniden yapılması için İl Seçim Kurulu’na başvurdu. İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk da konuyla ilgili yaptığı açıklamada ‘bu durum kabul edilemez’ dedi.

Uşak Merkez İlçe Seçim Kurulu tarafından sandıklarının yeniden sayılması için yapılan başvurusu reddedilen İYİ Parti Uşak Teşkilatı, İl Seçim Kurulu’na başvurarak, “Ağzı açık oy torbaları tespit ettiklerini ve bunun Uşak’ta seçim iptal gerekçesi” olduğunu belirtti.

Basın açıklamasını yapan İYİ Parti GİK Üyesi ve Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Uşak’ta yerel seçimle ilgili olarak şunları söyledi;

‘ADAMINA GÖRE ADALET OLMAZ’

“Uşak’taki durum tam bir garabettir. Ankara’da İstanbul’da AKP’nin yaptığı tüm başvuruları kabul eden seçim kurulu, İYİ Parti’nin Balıkesir, Uşak ve Manisa’da başvurularını kabul etmeyişi, Türkiye’de adaletin adamına göre uygulandığını göstermektedir. Uşak özeline gelirsek, Uşak’ta seçim torbalarının ağzının açık olduğunu görüyoruz. İlçe Seçim Kurulu, “Biz açtık” diyor. Ama emin olamayız. Bu Uşak’ta seçim iptalini gerektiren vahim bir durumdur. Kabul edilebilir bir durum değildir.” ‘OY SAYIMINDA SORUN VAR’

“Geçersiz oyların dağılımında ve tutanağa yazılmasında nedeni iptal edildiği yazmıyor. Çizelgede kaydırmalar var. Oylar siyasi partilerde birbirine kaydırılmış. Mesela, 1450 nolu sandıkta bizim oyumuz MHP’de görülüyor. Gerçi YSK’da doğru geçmiş. Bizim tespit edebildiğimiz bunlar. Daha tespit edemediğimiz onlarca problem olduğunu düşünüyoruz.”

‘BÖYLE BİR AŞİBE İLE KİMSE BAŞKANLIK YAPAMAZ’

“Bütün bu sıkıntılar varken, Uşak Merkez İlçe Seçim Kurulu’nun “Hayır Efendim, biz bu gerekçeleri kabul etmiyoruz” demesi asla ve kata kabul edilemez. Böylesine bir şaibe ile belediye başkanı seçildiği takdirde 5 yıl boyunca bu şaibe tartışılacaktır. Böylesine tartışılan bir belediye başkanını 5 yıl boyunca Uşak’a layık görmüş olacaksınız. Uşaklı böyle bir anlayışla seçilen belediye başkanını tanır mı?İstanbul ve Ankara’da hangi gerekçe ile AKP’nin başvurusunu hangi gerekçe ile kabul ettiyseniz Uşak’ta da kabul etmek zorundasınız” ifadesini kullandı. Koncuk, sözlerine şöyle devam etti:

“UŞAK ALNINDA BU KARA LEKEYİ TAŞIYAMAZ”

“İl Başkanımız İl Seçim Kurulu’na başvurusunu yaptı. Torbaların açık olması seçimin iptal nedenidir. Bu gerekçelerimizi, İl seçim Kurulu’nun Ankara ve İstanbul’da olduğu gibi değerlendirmesini bekliyoruz. Biz, sadece bir tek şey istiyoruz: Millet iradesinin sandığa yansımasından başka talebimiz yoktur. Millet kimi istiyorsa onu belediye başkanı yapsın istiyoruz. Millet iradesinin ayaklar altına alınmasına asla gönlümüz razı değildir ve izin de vermeyeceğiz.”

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ