999 görüntülenme 19 Ocak 2019
Gürcistan’a konser vermek üzere giden Serdar Ortaç büyük bir şok yaşadı. Ünlü şarkıcı MS hastalığı ilaçları yüzünden ülkeye alınmadığını iddia etti. Ünlü şarkıcı Serdar Ortaç bugün konser vermek için Gürcistan’a uçtu. Fakat Ortaç ülkeye giriş yapacağı sırada ülkeye alınmadı.

ÖNCE YAYINLADI SONRA SİLDİ

Serdar Ortaç o anları sosyal medya sayfasından takipçileriyle paylaştı. Ortaç yaptığı paylaşıma ” Gürcistan'a geliyorsanız, beni seviyorsanız, eğer bir parça seviyorsanız adım atmayın buraya” notunu düştü. Serdar Ortaç, paylaştığı bu görüntüleri kısa bir süre sonra sildi. Ortaç’ın silme nedeninin ne olduğu ise henüz bilinmiyor.

MS NEDİR?

Beyin ve omuriliği olumsuz yönde etkileyen Multipl Skleroz’un gençlerde özürlülüğe de yol açabilen en önemli sinir sistemi hastalıklarından biri olduğunu dile getiren Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Göksel Somay, hastalıkla ilgili şu ifadeleri kullandıu;

‘KUZEY AVRUPA’DA YAYGIN’

‘İskoçya, İskandinavya ve Kuzey Avrupa ülkelerinde daha yaygın görülen bu hastalık tüm dünyada yaklaşık 1 milyon kişiyi etkilemektedir. Hastalığın görülme sıklığı 100 binde 2-200 arasındadır. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmese de yapılan çalışmalar bağışıklık sistemini etkileyerek hastalık belirtilerinin ortaya çıktığını göstermiştir.”

‘SİNİR HASTALIĞI’


“ Vücudun kendi bağışıklık sistemi, beyin, omurilik ve göz sinirlerinin sinir liflerini çevreleyen dokulara saldırır; beyin ve omurilikte sinir liflerini çevreleyen miyelin kılıfını etkiler. Hasarlı alanlarda sertleşmiş dokular oluşturarak ataklarla veya ilerleyici olarak seyreder. Ayrıca genetik faktörler ve enfeksiyon başta olmak üzere çevresel faktörler de hastalığın gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Hava sıcaklıklarındaki artış ve nem de hastalığın belirtilerini kötüleştirebilir’ diye konuştu.

MS HASTALIĞININ BELİRTİLERİ


Kol ve bacaklarda güçsüzlük, / Çift görme veya görme bulanıklığı, / Uyuşma, karıncalanma, hissizlik gibi duysal belirtiler, / Baş dönmesi ve denge bozukluğu, / Sık ve az idrar yapma, / İdrara çıkarken zorluk gibi mesane problemleri, / Yorgunluk, halsizlik, / Konuşma bozukluğu, / Bellek, konsantrasyon, dikkat bozuklukları gibi bilişsel belirtiler, / Nadiren epileptik nöbet, baş ağrısı, ileri düzeyde kognitif yıkım gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Kaynak: Sözcü/ Hürriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ