Reklamlar
Anasayfa » Haber
15 Haziran 2017 ( 2755 görüntülenme )

TÜRKİYE'YE UNİCEF ŞOKU!..

UNICEF: EĞİTİM KALİTESİNDE 41 ÜLKE ARASINDA TÜRKİYE SONUNCU

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) çocukların refah koşullarına yönelik hazırladığı raporda, Türkiye, ‘eğitim kalitesi’ kategorisinde sonuncu sırada yer aldı.

Deutsche Welle’de yer alan habere göre UNICEF’in yayınladığı ‘Geleceği kurma: Çocuklar ve Zengin Ülkelerde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ başlıklı raporda, refah durumu orta ve yüksek ülkelerdeki her beş çocuktan birini göreceli yoksulluk içinde yaşadığı ortaya kondu.

Genelde sondan beşinci
Çocukların yaşam koşullarına yönelik birçok kategoride hazırlanan ülkelerin performans raporuna göre, Türkiye genel sıralamada 41 ülke arasında 36’ncı. Toplam dokuz kategoride yapılan araştırmada çocukların koşullarının en iyi olduğu ülke Norveç olarak belirlenirken, Norveç’i Almanya, Danimarka ve İsveç izledi.Orta ve yüksek refah düzeyine sahip 41 ülke arasında çocuklarının koşulları bakımından en kötü notu ise Şili aldı. 

Bulgaristan performans listesinde 40’ıncı, Romanya 39’uncu sırada geldi. 

Türkiye eğitim kalitesinde sonuncu Raporun eğitim düzeyi kategorisinde ise dünya genelindeki çarpıcı eksiklikler dikkat çekti. En başarılı eğitim sistemine sahip olduğu kabul edilen Finlandiya ve Japonya’da bile 15 yaşındaki gençlerin beşte biri okuma ve hesaplamada asgari becerilerden yoksun.

Türkiye ‘sıfır açlık’ kategorisinde 41 ülke arasında 40’ıncı sırada gelirken ‘eğitim kalitesi’ kategorisinde ise en son sırada yer aldı.

kaynak: Yeniçağ

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

PKK meydanı boş buldu, infaza başladı... Kararsız mısınız? İŞTE 10 SORUDA REFERANDUM! Havalar Önümüzdeki Günlerde Nasıl Olacak PKK'lı Teröristler Gruplar Halinde Teslim Oluyor YSK seçmenlerin nerede oy kullanacağını açıkladı Yeni Yılda Uzmanlar Uyarıyor... Abdullah Gül: HDP'nin Mecliste Olması Türkiye İçin Olumlu Dikkat! İstanbul'a Elektrik Kesintisi Geliyor

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Şemdinli'de İlçesinde Silahlı Çatışma