Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, 15 Mayıs 2020 Cuma günü yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Genelkurmay Başkanlığı emrine atandı. Yaycı’nın ataması hakkında değişik yorumlar yapıldı. Yaycı, “kızak göreve çekildi”, “pasif göreve getirildi” vb. yorumlar basında yer aldı. Yaycı, gerçekten kızak göreve mi alındı yoksa ödüllendirme öncesi yer değişikliği mi yapıldı? Yapılan yorumların doğru olup olmadığını önümüzdeki dönemde hep birlikte göreceğiz.

AMİRAL YAYCI’NIN UYGULAMALARI
Aynı zamanda akademisyen olan, çok sayıda kitap ve bilimsel makale yayınlayan Yaycı, Mavi Vatan ve Libya Deniz Anlaşması’nın mimarı olarak biliniyor. Yaycı’nın yayınları ve icraatları ile Türkiye ne kazandı ne kaybetti?

ADALAR (EGE) DENİZİ’NDE İŞGAL YOK DİYEN YAYCI, İŞGAL EDİLEN ADALARIMIZI HARİTADAN SİLDİ
Atlantik Cephesini tedirgin ettiği öne sürülen Cihat Yaycı, 11-12 Nisan 2019 tarihlerinde Girne Amerikan Üniversitesi’nde düzenlenen Denizcilik ve Deniz Güvenliği 2019 Forumu 2019’a katıldı. Forum’da, bir akademisyenin, “Ege Denizi’nde 18 Ada işgal edilmişken deniz güvenliğinden bahsedilemez” söylemine cevap veren Yaycı, Ege’de işgal edilen ada olmadığını iddia etti.

ERDOĞAN’A SELAM
Yaycı, “Hiç kimse bizim hiçbir yerimizi son 20 yıl içinde işgal filan etmemiştir. Bunun altını çok net çizelim. Adalarda Yunan bayrağı yoktur. Bizim olan bir yere kimse başka bir bayrak dikememiştir, dikemez. Biz güçlü bir devletiz, güçlü bir deniz kuvvetiyiz biz ölürüz de vermeyiz hiçbir yerimizi” dedi. Yaycı bu söylemi ile Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümetlerini kurtarmaya çalışarak Erdoğan’a selam çaktı. Yaycı 2016-2017 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Personel Başkanı, 2017-2020 arasında da Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı olarak görev yaptı.

BİLİYORDU AMA ENGELLEMEDİ

Yaycı’nın Deniz Kuvvetleri’nde görev yaptığı dönemde, önceden Deniz Kuvvetleri’ne e-posta ile haber vermeme rağmen Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos, hiçbir engelle karşılaşmadan 07 Mart 2017’de tenezzüh teknesi ile Muğla Keçi Adası’na gelerek egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı. Yine önceden Deniz Kuvvetleri’ne e-posta ile haber vermeme rağmen Yunan Başbakanı Çipras, 06 Ocak 2018’de Muğla Keçi Adası’na gelerek suya haç atma törenine katıldı.

EGE’DEKİ İŞGALE SESSİZ

“Biz ölürüz de toprak vermeyiz” diyen Yaycı’nın döneminde, Yunan askerleri adalarımızda kuzu çevirdi. Adalarımızda ve karasularımızda Yunan askeri tatbikatları ve atışları yapıldı. Son olarak Yunan Savunma Bakanı 03 Mayıs 2020’de, İzmir Koyun, Aydın Eşek ve Aydın Bulamaç adalarını ziyaret ederek Yunan bayrakları ile poz verdi. Yunanistan bizim adalarımızda bize meydan okurken, adalarımızda Yunan bayrağı dalgalanırken Yaycı, Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı olarak olanı biteni turist gibi seyretti.

YAYCI, YAYINLADIĞI HARİTALARDA TÜRK ADALARINI YUNAN ADALARI OLARAK GÖSTERİYOR

“Biz ölürüz de toprak vermeyiz” diyen Yaycı, SETA’nın yayınladığı KRİTER Dergisi’nin Ocak 2020 sayısında yayınlanan makalesindeki haritada, Yunanistan’ın 2004 yılında işgal ettiği 18 Türk Adası’ndan 17’sini sildi, işgal edilen 18.Gavdos Adası’nı da Yunan Adası olarak gösterdi. Yaycı’nın KRİTER Dergisi’ndeki makalesinde kullandığı haritada, egemenliği antlaşmalarla Yunanistan’a devredilmeyen sadece kullanma hakkı verilen adalar da Yunan adaları olarak gösterildi. Adalar (Ege) Denizi kuzeyinde bulunan, Taşoz, Semadirek, Limni, Bozbaba, Midilli, İpsara, Sakız, Sisam ve Ahikerya adaları Yaycı’nın makalesindeki haritada Yunan adaları olarak gösterildi.

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Kemal Kayacan, anılan adaları 1974 yılında yayınlanan haritada Türk adaları olarak gösterirken 46 yıl sonra aynı Deniz Kuvvetleri’nde görevli Tümamiral Cihat Yaycı, aynı adaları Yunan adaları olarak gösterdi.

MAVİ VATAN HARİTASI İLE ADALAR (EGE) DENİZİ’NDEKİ SINIRIMIZ BİR BOYLAM DOĞUYA ÇEKİLDİ
Türk Deniz Kuvvetleri, Genelkurmay Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın 1974 yılında 24 derece boylamından geçirdiği Ege Denizi Türk Kıta Sahanlığı Sınırı, Yaycı’nın mimarı olduğu Mavi Vatan Haritasında bir boylam yani 85 km. doğuya çekilerek 25 derece boylamından geçirildi. Yaycı’nın bu haritası ile Adalar(Ege) Denizi’nde bir Türk Adası ile 20 bin kilometrekare Türk Kıta Sahanlığı Yunanistan’ın insafına terk edilmiş oldu.

YAYCI’NIN ÖNERDİĞİ TEZ YÜZÜNDEN TÜRKİYE 80 BİN KİLOMETREKARELİK KITA SAHANLIĞINI KAYBETTİ
Yaycı’nın, karşılıklı kıyılar tezi ile yola çıkan Erdoğan ve AKP Hükümeti, Doğu Akdeniz’deki Kıta Sahanlığı sınırımızı 3 boylam yani 261 km. doğuya çekerek Girit Adası’nın doğusundan geçirdi. Yaycı’nın mimarlığını yaptığı ve kamuoyuna başarı diye sunulan Libya Deniz Anlaşması ile Türkiye, 80 bin kilometrekarelik Kıta Sahanlığını kaybetti. Kıta Sahanlığının 35 bin kilometrekaresi Yunanistan’a, 30 bin kilometrekaresi Libya’ya, 15 bin kilometrekaresi Mısır’a terk edildi.

YAYCI SAYESİNDE AMERİKAN EXXON MOBİL VE KATAR PETROL ŞİRKETLERİ TÜRK KITA SAHANLIĞI’NDA PETROL ARAYACAK
Yunanistan, 2014 yılında, Girit güneyi Türk Kıta Sahanlığını parselleyerek satışa çıkardı. Erdoğan ve AKP Hükümetleri bu duruma itiraz etmedi. Yaycı’nın tezi ile Kıta Sahanlığı sınırımız, satışa sunulan Türk parsellerinin doğusuna çekildi. 2018 yılında Yunanistan ile anlaşma imzalayan Amerikan Exxon Mobil ve ortağı Katar Petrol şirketleri ile Total ve Hellenic Petrol şirketleri Yaycı sayesinde, Girit güneyi Türk Kıta Sahanlığında hiçbir engelle karşılaşmadan petrol arayacak.

SARAY DANIŞMANI MI YOKSA KATAR’A BÜYÜKELÇİ Mİ
Genelkurmay Başkanlığı emrine atandıktan sonra istifa eden Yaycı’nın Saray’a Danışman olarak atanacağı veya Katar’a Büyükelçi olarak atanacağı iddia ediliyor. Yaycı’nın Genelkurmay Başkanlığı emrine atanması sonrasında Katar Büyükelçisi Fikret Özer merkeze alındı. Yerine atama yapılmadı. Yaycı, Katar’a veya başka bir ülkeye Büyükelçi olarak atanacak mı? Veya Saray’a Danışman olarak mı atanacak. Yaycı, gerçekten kızak göreve mi alındı yoksa ödüllendirme öncesi yer değişikliği mi yapıldı? Hep birlikte göreceğiz.

Ümit YALIM
Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ