‘TÜRKİYE’DE YAŞAYAN KRİPTO PONTUS RUMLAR, EŞİT VATANDAŞLIK HAKLARINA SAHİPTİR’

“Türkiye’de Kripto Pontus Rumların yaşadığı bilinen bir gerçektir. Ancak broşürdeki iddiaların aksine Kripto Pontus Rumların inançlarına ve ibadetlerine hiç kimse karışmıyor. Türk vatandaşlarına tanınan haklardan eşit bir şekilde istifade ediyorlar. Üstelik, Kripto Pontus Rumların bir kısmı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin üst makamlarında görev yapıyor. Kripto Pontus Rumların bir kısmının ibadetleri için kilise yerine camilere giderek Cuma namazlarında boy göstermeleri kendi tercihleridir”.

‘SOYKIRIM İDDİASI YALANDIR’

“Pontus Rum Soykırımı iddiaları tamamen yalan ve iftiradır. 1923 Tarihli Lozan Antlaşması’na bakıldığında, Bakan Kammenos’un söylemleri ile broşürde yazılanların tamamen yalan olduğu görülecektir.

Yunanistan’ın da imzaladığı Lozan Antlaşması’nın hiçbir yerinde Pontuslu Rumların soykırımı ile ilgili hiçbir kayıt yok. Aksine Lozan Antlaşmasının 59.Maddesinde, Yunan Ordusunun Anadolu’da yaptığı katliamlar açık bir şekilde yazılmış ve katliam bizzat Yunanistan tarafından kabul ve tescil edilmiştir. Yunanistan’ın Balkan Savaşı sırasında Ege Adalarında ve İzmir’i işgalinden sonra Anadolu’da yaptığı katliamlar tek tek belgelenmiş ve tarih kitaplarında yerini almıştır.”

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ