Mart ayında görevine başlayan Yunanistan’ın ilk kadın Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou Ege Adaları üzerinden yeni bir tahrike imza attı. Sakellaropoulou, ilk sınır ötesi ziyaretini Aydın’a bağlı Eşek Adası’na gerçekleştirdi. Milli Savunma Genel Sekreteri Ümit Yalım ‘Türk toprağı İşgal edildi’ diyerek çok sert tepki gösterdi. Yalım’ın açıklaması şöyle;

‘YUNAN’DAN GÖVDE GÖSTERİSİ’

Yunanistan’ın ilk kadın Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou’nun, 29 Haziran 2020’de Aydın Eşek Adası’na geleceği haberi önce Yunan basınında daha sonra da Türk basınında yer aldı. Ancak, Cumhurbaşkanı Katerina, Yunan işgali altında olan Aydın Eşek Adası’na hiçbir engelle karşılaşmadan geldi. Bayan Katerina’nın Eşek Adası’na yaptığı ziyaret, kalymnos-news.gr adlı Yunan haber sitesinde bütün dünyaya duyuruldu. Katerina, Aydın Eşek Adası’nda egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı.

AYDIN’DA, YUNAN ULUSAL HAPİSHANESİ

Aydın Eşek Adası’na askeri helikopterle gelen ve Türk Hava Sahasını ihlal eden Yunan Cumhurbaşkanı Katerina ilk olarak ada’daki Yunan Ulusal Hapishanesi’ni ziyaret etti. Katerina, Yunan Hapishane yöneticileri ile görüştü.

AYDIN’DA, YUNAN İLKOKULU VE LİSESİ
Cumhurbaşkanı Katerina’nın ikinci durağı Yunan İlkokulu ve Lisesi oldu. 2017’de eğitim ve öğretime açılan okulda, Yunan vatandaşı 7 İlkokul öğrencisi, 3 Lise öğrencisi olmak üzere toplam 10 öğrenci bulunuyor. Katerina, okuldaki öğrenciler ile yakından ilgilendi. Cumhurbaşkanı Katerina, Yunan İlkokulu ve Lisesi’nde görevli öğretmenlerle görüşerek onların sorunlarını dinledi.

AYDIN’DA, YUNAN BELEDİYESİ

Hapishane ve okul ziyaretinden sonra Aydın Eşek Adası Belediye Başkanlığı’nı ziyaret eden Katerina, Belediye Başkanı Kottoros ile birlikte fotoğraf çektirdi. Cumhurbaşkanı Katerina, Belediye Salonu’nda Eşek Adası’nda görevli Yunan Yerel Yöneticilerle toplantı yaparak onların sorunlarını dinledi. Cumhurbaşkanı Katerina son olarak ada’daki Yunan Deniz Üssü’nü ziyaret ederek adadaki işgalci Yunan askerlerini denetledi.

EŞEK ADASI TÜRKİYE’YE AİTTİR
1923 Lozan Antlaşması’nın 15. Maddesine ek olarak konulan haritada, İtalya’nın egemenliğinde olan 14 adanın isimlerinin altı kırmızı çizgi ile çizilmiştir. 1923 Lozan Antlaşması ile Eşek Adası İtalya’ya verilmemiştir. 1947 Paris Antlaşması ile Eşek Adası’nın egemenliği Yunanistan’a devredilmemiş, Türkiye’nin egemenliğinde kalmıştır.

1923 Lozan Antlaşması’na taraf olan İngiltere tarafından 1943 yılında yayınlanan haritada, Yunan Cumhurbaşkanı Katerina’nın ziyaret ettiği Eşek Adası’nın 12 Ada deniz sınırlarının dışında ve Türkiye’ye ait olduğu açıkça gösterilmiştir. Ayrıca ada’nın ismi Türkçe yazılmıştır.