Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu, bir süre önce görevden alınan TÜMAMİRAL Cihat Yaycı'nın savcılık ifadelerine ulaşmış ve dün bu bilgileri köşe yazısıyla kamuoyu ile paylaşmıştı. Uğuroğlu FETÖ vakasının peşini bırakmayacağını da duyurmuştu. Ve Uğuroğlu bugünkü köşesinde bu kez ‘Erdoğan ve Abdullah Gül’ün Gülen örgütlenmesinde haberdar olduğunu şu ifadelerle açıkladı;

‘YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI AKP İKTİDARINI ZAMANINDA UYARMIŞ’
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının Siyasi Partiler Soruşturma Bürosu tarafından, "FAKS-ÇOK İVEDİ" ibaresi ile 27 Mayıs 2003 tarihinde Dışişleri Bakanlığı İstihbarat ve Araştırma Genel Müdürlüğüne, "SP 109. Muh. 2003/ 413" sayı numaralı resmi yazı gönderiliyor. Söz konusu yazının Fetullah Gülen örgütlenmesi ilgili kısım şöyle;

‘SAVCILIK VE DIŞİŞLERİ GÜLEN ÖRGÜTÜNÜ AÇIĞA ÇIKARMIŞ’

‘Üç ayrı resmi yazışmanın sonucunda "Milli Görüş ve Fethullah Gülen Cemaati" hakkındaki tüm belgeler resmi olarak görevlendirilen Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile Dışişleri Bakanlığı yetkilisi M. Kemal Asya tarafından ayrıntılı şekilde incelenmiş. Değerli okurlarım işte AKP'nin yani Başbakan Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından resmen uyarıldığına ilişkin o önemli yazının özeti:

‘BU BİR CEMAAT DEĞİL ÖRGÜT’
“Cemaat" kavramının mevzuatımızda Lozan Anlaşması paralelinde, Türk Vatandaşı olan bazı gayri Müslim toplulukları ifade için kullanıldığı ve bu Anlaşmaya hakim olan ilkeler ile Devrim Yasaları dikkate alındığında, (Terör başının kurduğu örgüte dernek veya parti ibaresinin yakıştırılması nasıl olanaklı değilse) "Türk Vatandaşı ve Müslüman olan" kişiler için cemaat tanımlamasının kullanılmasının hukuken mümkün olmayıp Fethullah Gülen örgütlenmesinin, Demokratik yollardan devlet kademelerinde kadrolaşarak, Atatürk İlke ve Devrimlerini ortadan kaldırıp Şeriat esaslarına dayalı bir devlet kurmayı hedeflediği”

” GENELKURMAY DA AYNI TESPİTLERİ 2000 YILINDA YAPMIŞ’
- Ve bunu takiben dünya İslam birliğini gerçekleştirmeyi hedeflediğinin Genelkurmay Harekat Başkanlığı'nın raporunda açıkça ifade edildiği (Ankara 2 No.lu DGM'nin 2000/124 esas sayılı dosyası, Klasör 17/B, sayfa 978 vd) ve anılan Kurum tarafından Mart 2002 tarihinde bastırılan "PKK, DHKP/C ve İrticai Terör Örgütlerinin Avrupa'daki Faaliyetleri" başlıklı kitapta da bu hususlara yer verildiği,

‘ÖZBEKİSTAN DA TÜRKİYE’YE GÜLEN HAKKINDA NOTA VERMİŞ’
- Yurtdışındaki faaliyetleri ile ilgili olarak örneğin Özbekistan'da Fethullah Gülen'in görüşlerine ilişkin propaganda çalışmalarında bulunan ve bu nedenle de anılan ülke adli makamlarınca tutuklanan bir Türk Vatandaşı nedeniyle 23.4.1999 tarihinde Devletimize yönelik nota verilmiş olduğu, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün 18.3.1999 tarih ve 1820, yine 21.4.1999 tarih ve 2456 sayılı gibi birçok evrakında belirtildiği üzere Fethullah Gülen'in uzun vadede Devletin Anayasal düzenini değiştirerek şer'i esaslara dayalı bir devlet kurmayı hedeflediğinin ifade edildiği,

‘DAVA ERTELENİYOR’
“Ankara 2 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nce; 2000/124 esas, 10.3.2003 tarih ve 2003/20 karar sayısı ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Yasası'nın 7'nci maddesi kapsamında kabul edilen Fethullah Gülen'in eylemine ilişkin olarak, bahse konu kamu davasının 4616 sayılı Yasa'nın 1 inci maddesinin 4'üncü bendi uyarınca kesin hükme bağlanmasının ertelenmesine karar verildiği, örgüt mensupları hakkında ise Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 2000/507 Hz. sayılı soruşturmanın yürütülmekte olduğu… anlaşılmıştır.”

‘ABDULLAH GÜL BİLİYORDU’
"Değerli okurlarım,29 Mayıs 2003'te Dışişleri Bakanlığı tarafından Müsteşar Vekili Büyükelçi Ali Tuygan tarafından Bakan Abdullah Gül adına Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen cevabi yazıda Fethullah Gülen cemaati hakkında "örgüt" ifadesi kullanılıyor.”

‘HEPSİ BİLİYORDU’
“ Gelelim 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasına. Anımsayacaksınız…Başta Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül olmak üzere tüm AKP'liler Fethullah Gülen'in amacını bilmediklerini ifade ettiler. Ancak bu resmi belgeden anlaşılıyor ki, baştan sona tüm AKP iktidarı FETÖ konusunda çok ciddi şekilde uyarılmış…Ama AKP yargıyı, polisi, askeri ve bürokrasiyi bile bile FETÖ'cülere teslim etmiş…”

Haber işte böyle…
Şimdi bu açıklamada ‘davanın ertelendiği’ belirtilmiş. Düşününüz yıl 2000, dava ertelenmiş ama düşmemiş, Fetullah Gülen hala yargılanıyor. Peki, bu davaya ne oldu?
Bu dava düşürüldü. Ne zaman? 2003 yılında AKP iktidarının Terörle Mücadele Yasasında yaptığı bir değişiklikle düşürüldü. Bakınız neler yaşandı;

GÜLEN DAVASI
Haziran 1999 ayı itibariyle Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, Fettullah Gülen hakkında “Şeriat devleti kurmak amacıyla yasadışı örgüt oluşturmak" iddiasıyla soruşturma başlattı. Aynı tarihlerde Gülen –ABDGULLİ- sağlık gerekçesiyle o ülkeye kaçtı. Zaten bir daha da geri dönmedi.

GÜLEN KURTARILIYOR
Hakkında başlatılan soruşturma 2000 yılında davaya dönüştü ve yargılanmaya başladı. Aynı yıl davaların ertelenmesine dair 4616 Sayılı kanun çıkarıldı -Üçlü Koalisyon dönemi- ve yine aynı yıl, soruşturmayı başlatan Savcı Yüksel hakkında seks kasetleri ortaya atılarak görevden alınması sağlandı.

KANUN DEĞİŞTİRİLİYOR
Şimdi tarih: Mart 2003. Gülen davası yeni çıkarılan yasaya göre ertelendi. Gülen itiraz etti. İtiraz reddedildi. Bu arada Terörle Mücadele Yasası’nda bir değişiklik yapılarak, terör tanımında yer alan “baskı, yıldırma, tehdit, sindirme veya korkutma yöntemlerinden biriyle…” ifadesi değiştirildi ve yerine “cebir ve şiddet” şartı getirildi.

GÜLEN BERAAT EDİYOR
2004’te DGM’ler kaldırıldı. Dava 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Gülen yeniden itiraz etti ve dava yeniden görülmeye başlandı. Bu arada Emniyet Genel Müdürlüğü Gülen hakkında, “eylemlerinde cebir ve şiddet unsuru bulunmadığına” ilişkin bir rapor verdi. Halbuki aynı Emniyet 2000 yılında “Gülen’in tehlikeli olduğuna” ilişkin rapor vermişti. Ama neticede Gülen beraat etti. Yargıtay mahkemenin beraat kararını onayladı, onaylarken de, Gülen’in eylemlerinde “cebir ve şiddet unsuru bulmadığını” açıkladı. İşte Gülen Davası’nın kısa hikâyesi bu…

PEKİ ERDOĞAN NE DEMİŞTİ
3 Ağustos 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Olağanüstü Din Şurası'nın açılışında yaptığı konuşmada ‘Bu hain örgütün gerçek yüzünü çok daha önceden ortaya dökmemiş olmanın üzüntüsü içindeyim. Bundan dolayı hem Rabbimize hem de milletimize verecek hesabımız olduğunu biliyorum. Rabbim de milletim de bizi affetsin." diyerek, Gülen örgütünün gerçek yüzünü zamanında göremediğini söylemişti. Ancak 2003 yılında yapılan yasa değişikliğiyle Fetullah Gülen örgüt davasından kurtarılmış, bu yasa değişikliğini de Erdoğan iktidarı yapmıştı.
Durum bu.

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ