Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 4314 görüntülenme )

TÜSİAD'dan Hükümete KRİTİK UYARI!

İşler iyiye gitmiyor!

TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes: Ekonomideki sarsıntının, giderek yatırımların azalabileceği ve daha yavaş büyüyecek bir Türkiye’nin habercisi olduğunu görmeliyiz.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneğinin (TÜSİAD) yılın ikinci Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısını gerçekleştiriyor.

YİK toplantısına “onur konuşmacısı” olarak Başbakan Binali Yıldırım da katıldı. Toplantıda konuşan TÜSİAD  Başkanı Cansen Başaran-Symes ekonomi ile ilgili önemli mesajlar verdi.

Symes’in konuşmasından satır başları:

"EKONOMİMİZ POTANSİYELİN ÇOK ALTINDA BÜYÜYOR"

"Milletimizin rehafı ve ülkemizin çağdaş temsil edilmesi olan bir kurum olmamız bize bu sorumluluğu yüklüyor. Ülkemize inanarak risk alıyoruz. Vergilerin önemli bir bölümünü ödüyoruz. Markalarımızla ülkemizi dışarıda da temsil ediyoruz. Çıkarlarımız ülkemizin gelişmesiyle bire bir örtüştüğünden yapıcı eleştirilerimizle yardımcı olmak istiyoruz. İş dünyası ile tesis edilen diyaloğu faydalı ve önemli buluyoruz.

Sayın Başbakanım konuların üzerine ciddiyetle vurgulayan beyanlarınızı memnuniyetle inceliyoruz. Son 4 yıldır ekonomimiz potansiyelin çok altında büyüyor. Yatırımlar artmıyordu. Ekonomide bir daralma işaret edilmeye başlandı. İşsizlikte son 6 ayda sıkıntı var.

Yükselişe geçen faiz oranlarının baskısı fazla hissediyoruz. Dünyada parası en fazla değer kaybeden ülkelerden biri olmamızın üzerinde düşünmeliyiz. Özel sektör döviz borcunu döndürebiliyor ama bunun devam etmesi güç gözüküyor.  Daha yavaş büyüyecek bir Türkiye’nin habercisi olduğunu görmeliyiz.

"KHK İLE YÖNETİM SON BULSUN"

"Darbe girişimi ardında temizlik operasyonları ciddi bir güven bunalımı yaratıyor. Terörle mücadele anlamında güvenlik kaygılarımız olağanüstü arttı. Bundan kaynaklanan bazı OHAL uygulamaları Anadolu’da ticareti olumsuz etkiliyor. KHK ile yönetimin sona ermesini bekliyoruz.

Gerginlikleri azaltacak adımların atılmasıyla mümkün olabilir. Normalden ne kadar uzaklaşırsak normalleşme o kadar zorlu olacaktır. Konsensüsün en önemli adımlarından bir tanesi yargı bağımsızlığının üzerine titrenmesidir. Ülkemizde yargıya güvensizlik son derece yüksek seyretmesi de ivedilikle üzerine gidilmesine işaret ediyor.

"VERGİ SİSTEMİ ADİL DEĞİL"

Adil bir vergi düzeni kurulmadan piyasa ekonomisini hakkıyla işletmek mümkün değildir. Acilen toplumu heyecanlandıracak bir büyüme hikayesi yaratmamız. Bunu destekleyecek raporları kurumsal düzenlemeleri yapmamız gerekiyor. Küreselleşme durmayacak. Bugünkü krizden çıkarılması gereken dersler çıkarılırsa treni yeniden rayına oturtmak zor olsa da mümkündür. Demokrasiyi ciddiye almayan tedbirler öngörmeyen bir küreselleşme anlayışı demokrasiye zarar verecektir.

"LAİKLİK VURGUSU"

Türkiye Arap Başkaldırısı’na ciddi destek verdi. Daha sonra özellikle Suriye’de olay başka boyutlara geldiğinde kontrolsüz bir sarmal oluştu. Ortadoğu uzun süre yaraları saramayacak durumda. Bunun panzehiri bizde mevcuttur ve laikliktir. Laikliğin önemini bir kez daha bize gösterdi. Bunu görmek istemeyenler reddetmek isteyenler olabilir.

"2016 KARAMSAR BİR YIL"

"90 yıl önce kazandığımız bu önemli şeyin üzerine titremeliyiz. Türkiye’de patlayan terörizm ciddi umutlar yeşerken sürecin askıya alınmasına neden oldu. Bunu Kürt meselesinden ayırmalıyız. Teröre başvuranları tecrit edecek bir siyaset belirlemeliyiz. 15 Temmuz’daki kısa bir süre de olsa varlığını gösteren kapsayıcı modeli sağlamak gerekir. FETÖ gibi yapıların devlete sızmanın bedelini ağır ödüyorduk. Böyle bir yanlışa bir daha düşmemeliyiz. 2016 dünya ve Türkiye için karamsarlığın arttığı bir yıl oldu".

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ