2043 görüntülenme19 Ocak 2018
TÜSİAD başkanından AYM ve OHAL uyarısı

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin 48’inci Olağan Genel Kurulu İstanbul’da Beşiktaş’ta gerçekleştirildi. Olağan Genel Kurulu’nun açılışında 1971-1979 yılları arasında TÜSİAD’ın ilk başkanlık görevini üstlenen merhum Feyyaz Berker için bir anma töreni düzenlendi.

“Demokrasi altın kadar kıymetlidir ama ne çeyreği, ne de yarımı da olur”

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) 48’inci Olağan Genel Kurulu’nda konuşan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, “Türk toplumu çok iyi bilir, ‘göstermelik’ demokrasi diye bir şey yoktur. Ayrıca, demokrasi altın kadar kıymetlidir ama ne çeyreği, ne de yarımı da olur” dedi.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, ‘olağanüstü hâl’in yabancı müteşebbislerin yatırım kararlarını olumsuz etkilediğine işaret ederek;

“OHAL SON BULMALIDIR”


“Türkiye hukuk devleti olma doğrultusunda adım attıkça, doğrudan yatırımlar artacak, büyüme hızlanacak, istihdam artacak, aş ve iş sorunu hafifleyecektir. Bu çerçeveden bakınca, OHAL’in de son kez uzatılmış olmasını temenni ediyoruz. Vatandaşlar açısından OHAL’in etkisi sınırlı olsa da, yabancı müteşebbislerin yatırım kararları açısından olumsuz olduğunu biliyoruz” dedi.

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan’ın ardından söz alan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik ise ‘demokrasi’ vurgusu yaptı. Başkan Bilecik, şöyle konuştu:

“EN BAŞTA DEMOKRASİ, İNSAN HAKLARI, HUKUK VE ÖZGÜRLÜK LAZIM”

“Uluslararası ilişkilerde haklı olduğumuz veya müttefiklerimizle farklı tutumları benimsediğimiz birçok konu olabilir. Bunların hepsi doğaldır. Tarihin bize çok net olarak verdiği dersler ispat ediyor ki; Türkiye’yi dünya siyaseti ve ekonomisinde etkili kılan en büyük güç kaynakları her zaman demokrasi, insan hakları, hukuk devleti ve özgürlükler olduğunu görürüz. "

“DİPLOMATİK ÜSLUP UYGUN OLMALI, KAVGA KAVGAYI DOĞURUR”


“Bu nedenle acilen olağan demokrasi ortamı ve reform gündemine dönmemiz işin en doğrusudur. Devlet geleneğimizin dikkatli diplomatik üslubu da bu yönelimi desteklemelidir. Unutmayın, kavga kavgayı, barış barışı doğurur.”

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ