Reklamlar
Anasayfa » Haber
18 Mart 2017 ( 3616 görüntülenme )

KERKÜK TÜRKLERİNDEN SERT TEPKİ!..

Irak'ın Kerkük kentinde bir araya gelen Türkmen siyasetçiler, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının hükümet binalarına çekilmesi kararına tepki gösterdi.

Kerkük'te Türkmen Milliyetçi Hareketi genel merkezinde bir araya gelen Irak Türkmen Cephesi (ITC), Türkmen Hak Partisi, Türkmeneli Partisi, Türkmen Karar Partisi ve Türkmen Adalet Partisi yetkilileri, ortak bir bildiri ile Kent Valisi Necmeddin Kerim tarafından verilen bayrak kararının geri çekilmesi talebinde bulunuldu.

Türkmen siyasi partileri adında ortak bildiriyi okuyan ITC Başkan Yardımcısı Hasan Turan, şunları ifade etti:


"Nevruz Bayramı vesilesiyle Kerkük'te hükümet binalarına Irak bayrağının yanında Peşmerge bayrağının da çekilmesi kesinlikle anayasaya aykırıdır.


Kardeşçe bin yıllardır yaşayan Kerküklüler arasında bir fitne yaratma adımı olarak değerlendirdiğimiz bu gelişme yerine, kentteki güvenlik durumunun iyileştirilmesi, hizmet çalışmalarının artırılması ve IŞİD'ın kontrolündeki bölgelerin bir an önce kurtarılmasına yönelinmesi daha elzemdir. Vali tarafından sunulan bu talebin, il meclisi üyeleri tarafından onaylanmamasını talep ediyoruz."

Turan, "Anayasa ve yasalara aykırı olan ancak bize göre bir milletin simgesi gibi görünen Peşmerge bayrağının, Kerkük kamu binalarının üzerine çekilmesi bu kent için bir fitne tehlikesi yaratmaktadır. 

Irak eski Cumhurbaşkanı Talabani yıllarca cumhurbaşkanlığı makamında ve  Peşmerge yönetimi başında olmasına rağmen bu ve buna benzeri adımlar atmadı. Kerkük'ün hassasiyetinden dolayı tüm taraflarla istişare ederek kararlar alırdı. Bu Peşmerge yönetiminin içindeki anlaşmazlıkların da bir yansımasıdır" değerlendirmesinde bulundu. 

Kaynak: yeniçağ

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Halep'te İLGİNÇ GELİŞME! ABD'den Skandal Film! Saygı Öztürk Çok Kızdı: NE YPG'si! Otobüs durağında ikinci patlama! Van’da Polise Silahlı Saldırı Şehitlerin kimlikleri belli oldu! AKP'den Şok İstifa ŞOK!.. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan GECEYARISI İLGİNÇ TWEET!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Türk Bayrağı Tartışması Ölüm Getirdi